To już III edycja konkursu „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex” dla studentów!

9 grudnia 2023

Dotyczy firmy: CEMEX Polska,

Ruszyła III edycja konkursu „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex”. Cieszący się popularnością wśród młodzieży akademickiej projekt po raz kolejny zachęca do angażowania się w tworzenie innowacyjnych  rozwiązań. 

Tegoroczna edycja konkursu skierowana jest osób studiujących i tych, którzy już ukończyli wyższe uczelnie techniczne. Oceniane są prace naukowe opisujące nowatorskie badania lub innowacyjne pomysły, skupiające się na jednym z poniższych obszarów tematycznych:

  • Działania w celu redukcji CO2 w łańcuchu wartości 5C (5 punktów: klinkier, cement, beton, budownictwo, rekarbonatyzacja),
  • Ekologiczne i innowacyjne rozwiązania materiałowe ograniczające wykorzystanie zasobów naturalnych (surowce alternatywne lub z recyklingu),
  • Gospodarka o obiegu zamkniętym: zagospodarowanie surowców odpadowych, przywrócenie materiałów do obiegu,
  • Optymalizacja i poprawa efektywności procesów produkcyjnych oraz produktów.

Do konkursu można zgłaszać prace licencjackie, inżynierskie, magisterskie i podyplomowe, obronione w terminie od września 2022 roku. Prace zgłaszane do wcześniejszych konkursów organizowanych przez Cemex nie będą brane pod uwagę.

Zainteresowani mogą przesyłać swoje prace do 17.03.2024 za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie.

Zgodnie z regulaminem konkursu, organizator do 30 kwietnia 2024 roku poinformuje uczestników o kwalifikacji do II etapu. Do kolejnego etapu przejdzie dziesięć osób, które następnie zaprezentują swoje prace przed Jury i Kapitułą Konkursu do końca czerwca 2024 roku.

Konkurs „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex” wpisuje się w globalną strategię firmy „Future in Action”, której celem jest redukcja emisji  CO2 we wszystkich zakładach Cemex w Europie, o co najmniej 55% do 2030 roku. Jest także sposobem na zaangażowanie społeczności studenckiej i naukowej w proces poszukiwania proekologicznych rozwiązań wspomagających osiągnięcie neutralności klimatycznej.

Nagrody

Podobnie jak w poprzednich edycjach, laureaci zwycięskich prac zostaną wyłonieni przez Jury i Kapitułę Konkursową, reprezentowaną przez ekspertów z Cemex oraz przedstawicieli świata nauki. Komisja konkursowa oceni zgłoszenia pod względem innowacyjności, potencjału zastosowania w praktyce, skali wpływu na środowisko i możliwości wdrożenia w branży budowlanej.

Na autorów  najlepszych prac czekają atrakcyjne nagrody:

  • Pierwsze miejsce – 7 tys. PLN
  • Drugie miejsce – 5 tys. PLN
  • Trzecie miejsce – 3 tys. PLN

Dodatkowo, promotorzy zwycięskich prac otrzymają odpowiednio: 3.5 tys. zł, 2.5 tys. i 1.5 tys. zł.

Cemex Polska od lat angażuje się w promowanie działań na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Po raz trzeci wychodzi z inicjatywą Konkursu „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex, by wyłonić i nagrodzić najlepsze, najbardziej nowatorskie prace dyplomowe, poświęcone nowoczesnym ekologicznym rozwiązaniom dla branży cementowej, betonowej i kruszywowej.

– Współpraca z uczelniami w tym zakresie to ważny krok w kierunku naszej wspólnej, zielonej przyszłości. Zmiany klimatyczne zachodzące w środowisku są nieodwracalne i nie sposób przed nimi uciec. Dlatego też tak istotne jest podejmowanie kroków prowadzących do zminimalizowania ich uciążliwości i przystosowania do aktualnych wyzwań klimatycznych. Cemex jako firma odpowiedzialna społecznie, rozumie te wyzwania i wie, jak istotna jest zmiana podejścia i szerzenie wiedzy wśród młodych pokoleń – mówi Rafał Gajewski, Dyrektor Pionu Handlowego, Członek Zarządu Cemex Polska.

Więcej informacji na stronie.

Źródło: inf. pras.