Sukces studentów architektury Politechniki Poznańskiej w konkursie International VELUX Award

8 lipca 2016

Dotyczy firmy: Grupa Velux,

1 lipca międzynarodowe jury wyłoniło regionalnych zwycięzców konkursu International VELUX Award 2016. Wśród laureatów znaleźli się studenci Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej – Łukasz Gąska, Marta Sowińska oraz Kamil Głowacki.

Ich projekt „Light Scattering Window” („Okno rozpraszające światło”) okazał się najlepszy w regionie Europa Wschodnia i Bliski Wschód w kategorii „Światło naturalne w budynkach”. To duży sukces studentów czwartego roku Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. – „Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, jak również zaskoczenie. Cieszymy się, że nasza koncepcja została doceniona, i zauważona wśród kilkuset innych. Z pewnością różniła się od prac z poprzednich edycji konkursu, które uważamy za mocno ideowe. Nasz projekt jest realny, podeszliśmy do niego w sposób pragmatyczny. Wyjazd na finał konkursu, który odbędzie się w listopadzie w Berlinie będzie okazją do porównania swoich pomysłów z pracami studentów z innych krajów” — komentują wspólnie studenci.

Ideą „Okna rozpraszającego światło” było stworzenie kompleksowego rozwiązania, które byłoby proste, intuicyjne, umożliwiło szerokie zastosowanie, oraz w łatwy sposób zmieniało charakter światła, jednocześnie nie ingerując zbytnio w wygląd i sposób działania tradycyjnych okien. Najważniejszą jego funkcją jest zmiana bezpośredniego światła słonecznego, w światło rozproszone, bardziej funkcjonalne, dające równomierne oświetlenie oraz zahamowanie przegrzewania się pomieszczeń. – „Zajęliśmy się oknem, jako tym podstawowym i najbardziej powszechnym elementem architektury, przez które wpuszczamy światło do naszych domów, biur itp. Wyróżniliśmy podstawowe problemy, na które postaraliśmy się znaleźć rozwiązanie, czyli: nadmierna ilość światła słonecznego wpadającego do wnętrza, prześwietlenie niektórych części pomieszczenia, przy jednoczesnym niedoświetleniu innych miejsc oraz przegrzewanie się pomieszczeń” — wyjaśniają studenci.

Pracę konkursową studenci przygotowywali w ramach przedmiotu Innowatyka. Opiekunem naukowym zespołu była dr inż. arch. Magdalena Gyurkovich.„Wyróżnieni studenci to młodzi, ale już ukształtowani projektanci, jestem pewna, że ich droga projektowa będzie interesująca. Bardzo cenię ich za to, że wybrali drogę racjonalną, pomimo tendencji wśród opracowań koncepcyjnych, a często tylko konceptualnych. Celem udziału w konkursie było m.in. nabycie doświadczenia przez studentów podczas takiego projektu. A samo wyróżnienie stanowi doskonałą pointe” — mówi Magdalena Gyurkovich.

Rywalizacja była zacięta. Jury w składzie: Omar Gandhi, Christine Murray, Zbigniew Reszka, Francesco Veenstra i Per Arnold Andersen, wyłoniło 10 regionalnych zwycięzców spośród blisko 600 zgłoszonych projektów z 57 krajów. – „Studenci z całego świata naprawdę nas zainspirowali swoimi badaniami nad światłem naturalnym. Konkurs ma ich skłonić do wykorzystania światła dziennego w projektach, a tegoroczna edycja pokazała, że udało im się zgłębić społeczne, socjologiczne i środowiskowe aspekty tego medium” — mówi Per Arnold Andersen, dyrektor konkursu International VELUX Award.

Laureaci

5 regionalnych zwycięzców w kategorii „Światło naturalne w budynkach”:

  • Afryka: Shelter.Light – Fatai Osundiji, Emmanuel Ayoloto z Nigerii
  • Ameryki: No parking… Let there be light – Enzo Piero Vergara Vaccia z Chile
  • Azja i Oceania: Redistribution of Light – Kwang Hoon Lee, Hyuk Sung Kwon, Yu Min Park z Korei Południowej
  • Europa Wschodnia i Bliski Wschód: Light Scattering Window – Kamil Głowacki, Marta Sowińska, Łukasz Gąska z Polski
  • Europa Zachodnia: Ceremonial Room Copenhagen – Eskild Pedersen z Danii

5 regionalnych zwycięzców w kategorii „Badania nad światłem naturalnym”:

  • Afryka: Light and Shadow – Ahmed Zorgui, Ala Eddin Noumi z Tunezji
  • Ameryki: Automated Blind Study – Amir Nezamdoost, Alen Mahic, Malak Modaresnezhad z USA
  • Azja i Oceania: Light for the blind – Jiawen Li, Chenlu Wang, Jiebei Yang, Guiqiang Yao, Lushan Yao z Chin
  • Europa Wschodnia i Bliski Wschód: A quenchless light – Anna Andronova z Rosji
  • Europa Zachodnia: Hammershøi’s Grammar – Nicholas Shurey z Danii

18 listopada regionalni zwycięzcy konkursu dla studentów architektury International VELUX Award zaprezentują swoje projekty i będą walczyć o dwie równorzędne nagrody Grand Prix w każdej kategorii podczas Światowego Festiwalu Architektury w Berlinie. Ceremonię rozdania nagród będzie można oglądać w czasie rzeczywistym na iva.velux.com

Nagrody w konkursie IVA 2016 przyznawane są autorom prac oraz ich opiekunom naukowym, którzy czuwają nad procesem projektowania. Łączna pula nagród wynosi 30 000 euro.