Statuetka i tytuł „Człowiek bez barier 2014” wręczone!

4 grudnia 2014

2 grudnia, podczas uroczystej Gali w Zamku Królewskim w Warszawie, wręczono nagrody w XII edycji konkursu „Człowiek bez barier”. Zdobywcą tytułu został Janusz Świtaj. Przyznano także cztery wyróżnienia, które odebrali Małgorzata Hałas-Koralewska, Adam Feliks Czeladzki, Krzysztof Jankowski i Bartłomiej Skrzyński. Nagrodę Publiczności – ponad 2750 głosami – internauci portalu Niepelnosprawni.pl przyznali Adamowi Feliksowi Czeladzkiemu.

Za nami jedno z największych wydarzeń spod znaku promocji osób z niepełnosprawnością w Polsce, czyli Gala finałowa konkursu „Człowiek bez barier”. Osoby nagradzane w konkursie są wzorem i źródłem motywacji dla innych, pokonują własne ograniczenie wynikające z niepełnosprawności i pomagają innym. Pokazują też, że niepełnosprawność nie wyklucza, a zobowiązuje. Galę poprowadzili Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Radosław Brzózka, dziennikarz telewizyjny.

Spośród piątki finalistów Kapituła konkursu pod przewodnictwem prof. Antoniny Ostrowskiej tytuł „Człowieka bez barier 2014” przyznała Januszowi Świtajowi. Nagrodę wręczyli mu Agnieszka Kłoda-Dębska, dyrektor Biura Promocji i Marketingu Korporacyjnego Poczty Polskiej oraz minister Jarosław Duda, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Kiedy zadzwoniłem do Janusza, by zaprosić go na Galę, odpowiedział: „Ale ja o tej porze roku w takie podróże się nie wybieram”. Jest tu z nami, a więc pewna bariera została pokonana – powiedział Piotr Pawłowski, wywołując laureata na scenę.

Witam wszystkich szanownych gości, a szczególnie Annę Dymną oraz Sławka Piechotę, sponsora akcji paczek świątecznych, którą prowadzę od wielu lat. W tej szczególnej dla mnie chwili, otrzymania statuetki i tytułu „Człowieka bez barier”, chciałem podziękować moim rodzicom, dzięki którym mogłem pokonać odległość prawie 400 km, przyjechać do stolicy i uczestniczyć w wielkim wydarzeniu. Pierwszą bariera, jaką pokonałem, było po wypadku wydostanie się z OIOM-u, potem dzięki wsparciu fundacji pani Anny Dymnej otrzymałem wózek i mogłem wyjść z domu, rozszerzyć moje działania. Odebranie tak znaczącej statuetki będzie dla mnie dodatkowym motorem do działania, przykładem dla innych niepełnosprawnych, że warto żyć i otwierać się na ludzi – mówił laureat.

Wśród finalistów konkursu obok Janusza Świtaja znaleźli się: pilot z niepełnosprawnością Adam Feliks Czeladzki, mistrzyni i rekordzistka Polski i Europy w ciężarach Małgorzata Hałas-Koralewska, założyciel Fundacji Dobry Cel Krzysztof Jankowski, aktywista i Rzecznik Miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych Bartłomiej Skrzyński.

Podczas Gali poznaliśmy też laureata Nagrody Publiczności. Po raz czwarty w historii konkursu czytelnicy portalu Niepelnosprawni.pl za pośrednictwem internetu mogli głosować na swojego kandydata z grona 15 półfinalistów. Najwięcej (2753, czyli ponad 30 proc.) głosów otrzymał Adam Feliks Czeladzki.

Galę uświetnił występ Romana Roczenia, wyróżnionego w konkursie „Człowiek bez barier” w 2006 roku niewidomego pieśniarza i gitarzysty, jednego z najbardziej znanych autorów szantowych w Polsce. Nieczęsto się zdarza, że własne środowisko potrafi spośród siebie wybrać najlepszych, ale ten konkurs jest tego przykładem – powiedział artysta.

Szczegółowa relacja z Gali: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/228876

Źródło: informacja prasowa