Startupy rozpoczynają pilotaże w Grupie TAURON

22 czerwca 2017

Dotyczy firmy: Grupa TAURON,

Dziewięć startupów otrzyma granty do 200 tysięcy złotych na rozwój technologii i rozpocznie testowanie swoich rozwiązań w Grupie TAURON w ramach programu Pilot Maker, którego głównym partnerem jest TAURON, partner strategiczny Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Rozwiązania przygotowane dla TAURONA będą testowane na całym łańcuchu wartości – od wydobycia przez dystrybucję po sprzedaż energii.

Wśród pierwszych startupów wybranych przez TAURON do fazy pilotażowej znalazły się: BM3, BonEffice, Enelion,  iGrid Technology, InWill, OneMeter, Advanced Graphene Products; Every European Digital Poland i OPTIMAL Smart Hub.

W TAURONIE zostaną przetestowane m.in technologie z obszaru dynamicznego balansowania mocy w sieci ładowarek; wysokosprawnych baterii magazynujących energię, nowatorskiego wykorzystania grafenu w energetyce, zdalnego zarządzania sieciami dystrybucyjnymi oraz monitorowania odpływu niskiego napięcia w stacjach transformatorowych. Startupy przedstawiły także projekty w obszarze Smart Home i optymalizacji zużycia energii.

Współpracę TAURONA ze  startupami ma uprościć i zdynamizować spółka Magenta Grupa TAURON, która nowych rozwiązań poszukuje przede wszystkim w obszarze inteligentnych technologii dla domu i elektromobilności

– Chcemy rozbudować kompetencje Grupy w modelu Open Innovation i uruchomić transfer wiedzy pomiędzy startupami a TAURONEM. Działamy stopniowo i konsekwentnie. Powołaliśmy Magentę jako dynamiczną spółkę, która może być partnerem dla startupów. W z jednej strony będzie tam weryfikowany potencjał biznesowy, z drugiej strony przy pomocy specjalistów z innych spółek TAURONA sprawdzane możliwości technologiczne podkreśla Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Pilot Maker jest realizowany przez techBrainers wraz z partnerem głównym TAURON Polska Energia w ramach konkursu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – Scale Up. Jego założeniem jest  połączenie potencjału startupów z infrastrukturą, doświadczeniem i zasobami dużych przedsiębiorstw.

 – Program Pilot Maker wkracza w decydującą fazę, w której wybrana grupa startupów będzie mogła sprawdzić swoje rozwiązania technologiczne na infrastrukturze TAURONA. Jesteśmy otwarci na innowacje generowane przez startupy, jednocześnie dbając o dopasowanie naszych produktów i usług do realnych potrzeb klientów. Poprzez budowę programów akceleracyjnych chcemy wyselekcjonować najciekawsze rozwiązania, które zostaną docenione przez naszych klientów, a także pozwolą na wprowadzanie usprawnień w każdym rodzaju naszej działalności.- mówi Jarosław Broda, wiceprezes zarządu ds. zarządzania majątkiem i rozwoju TAURON Polska Energia.

W pierwszych dwóch rundach naboru programu Pilot Maker w TAURONIE zostało przeanalizowanych 69 rozwiązań technologicznych przygotowanych przez startupy. Kolejne startupy mogą zgłaszać się do programu do 30 czerwca – http://pilotmaker.pl/

źródło: materiały prasowe firmy