Stacja Galaxy Samsunga wyrazem zaangażowania w Dzień Bezpiecznego Internetu

6 lutego 2024

Dotyczy firmy: Samsung Electronics Polska,

Obchodom Dnia Bezpiecznego Internetu w 2024 r. towarzyszy nabór do programu edukacyjnego Samsung „Stacja Galaxy”. Jego celem jest zwiększenie świadomości na temat bezpieczniejszego korzystania z Internetu przez dzieci z klas 1-3 ze szkół podstawowych. Samsung jako partner DBI organizuje też webinar zachęcający do zgłaszania inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa cyfrowego.

Celem Dnia Bezpiecznego Internetu jest podniesienie świadomości na temat zagrożeń w sieci, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Obchody angażują do wspólnych działań uczniów, nauczycieli, rodziców, lokalne społeczności, pedagogów i edukatorów. Organizatorem tegorocznego wydarzenia jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), tworzące Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

DBI wpisuje się w misję działań edukacyjnych Samsung, które są prowadzone już od 2019 roku. Teraz firma kontynuuje swoją misję w bezpłatnym programie edukacyjnym Stacja Galaxy. Bezpieczne miejsce w sieci. Stanowi on odpowiedź na pytania związane z bezpieczeństwem dzieci online, a także motywuje do wspólnego działania dla cyfrowego dobrostanu w domu i w szkole. Program jest skierowany do szkół podstawowych, a przede wszystkim nauczycieli i rodziców oraz ich dzieci w wieku 7-9 lat. Głównym celem programu jest wzmacnianie kompetencji w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego i higieny cyfrowej najmłodszych. Na nauczycieli i rodziców czekają profesjonalne szkolenia prowadzone przez doświadczonych trenerów i ekspertów, a na dzieci lekcje o bezpieczeństwie cyfrowym i higienie cyfrowej.

Mocną stroną programu są autorskie zasoby edukacyjne w postaci poradników, scenariuszy lekcji, kart pracy, quizów i gier, które powstają w konsultacji z gronem specjalistów oraz nauczycieli praktyków.

Szkoły podstawowe z całej Polski mogą zgłaszać się do programu poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego do 31 marca br.

– Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom korzystającym z internetu to wyzwanie, które trzeba podejmować wspólnie. Coraz młodsze dzieci zaczynają samodzielnie korzystać z internetu, a naszą odpowiedzialnością jest, żeby samodzielnie, nie oznaczało samotnie. Dzień Bezpiecznego Internetu to wspaniała okazja, żeby łączyć siły i kompetencje edukując i chroniąc najmłodszych. Szczególnie cieszy ogromne zaangażowanie ośrodków lokalnych, szkół, instytucji kultury, czy organizacji pozarządowych, dzięki którym z ideą bezpieczeństwa w sieci możemy docierać do całego kraju – powiedziała Anna Rywczyńska, NASK, Koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet.

Cyfrowy świat od najmłodszych lat

W ramach programu Stacja Galaxy oraz obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu firma organizuje webinar pt. „Odkrywamy Internet. Jak przeprowadzić lekcję o cyfrowym świecie dla najmłodszych?”, który odbędzie się 26 lutego o godz. 17.00. Spotkanie jest skierowane przede wszystkim do nauczycieli i nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej. W ramach webinaru będzie można dowiedzieć się o metodach nauczania najmłodszych, bezpieczeństwie online oraz interaktywnych metodach edukacyjnych i tworzeniu angażujących lekcji o cyfrowym bezpieczeństwie. Spotkanie poprowadzi Joanna Apanasewicz, doświadczona nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i autorka materiałów edukacyjnych do programu Stacja Galaxy.

Konkurs dla aktywnych szkół

Dodatkowo Samsung wraz z organizatorami zachęcają szkoły w całej Polsce do organizowania własnych inicjatyw w ramach DBI. Mogą to być spotkania, webinary, konkursy, kampanie informacyjne czy warsztaty. Najbardziej aktywna placówka otrzyma nagrodę rzeczową w postaci projektora The Freestyle Gen. 2. To jedyne w swoim rodzaju urządzenie, którego obrotowa podstawa umożliwia wyświetlanie treści na dowolnej powierzchni.

Zgłoszenia można wysyłać do końca marca br. za pomocą elektronicznego formularza na stronie DBI.

Źródło: inf. pras.