Środowisko tematem trzeciego zjazdu 19. edycji Ligi Odpowiedzialnego Biznesu

14 marca 2023

W dniach 4-5 marca 2023 r. odbył się trzeci Zjazd Ambasadorek i Ambasadorów Ligi Odpowiedzialnego Biznesu. Wydarzenie było organizowane w ramach ścieżki edukacyjnej „E”. Studentki i studenci z całej Polski gościli w siedzibie Stena Recycling w Warszawie.

Dzień rozpoczął się w prawdziwie skandynawskim stylu. Zaproszono nas na tzw. fikę, która w Szwecji jest obyczajem społecznym, polegającym na przerwie w pracy na kawę i coś słodkiego. Pierwszym punktem merytorycznym zjazdu był wykład dr Ewy Jastrzębskiej ze Szkoły Głównej Handlowej, która opowiedziała o „Biznesie w cyrkularnym świecie”. Następne spotkanie poprowadziła Aleksandra Surdykowska, PR & Marketing Manager w Stena Recycling. Wprowadziła ona uczestniczki i uczestników w zakres działalności firmy. Ambasadorki i ambasadorzy byli zaskoczeni, jak szeroką gamę usług oferuje Stena Recycling. Hasłem, którym dobrze można opisać działalności firmy jest: „widzimy wartość wszędzie wokół nas”, ponieważ w każdym z odpadów, czy to w papierze, tworzywach, metalach, odpadach  niebezpiecznych czy innych, można odkryć jakąś wartość. Firma koncentruje się wokół trzech wartości: prostocie, niezawodności oraz rozwoju.

Kolejny wykład, prowadzony przez dr Joannę Dmowską, radczynie prawną i dyrektorkę działu prawnego w Stena Recycling, dotyczył obowiązków i wyzwań przedsiębiorców w obszarze zarządzania odpadami. Wspólnie zastanawialiśmy się nad tym, co wolno przedsiębiorcom w obszarze zarzadzania odpadami, a co nie jest wskazane. Poruszyliśmy także  temat certyfikacji, norm oraz partnerstw.

W drugiej części dania, po przerwie obiadowej, Mateusz Anasiak, specjalista ds. projektów technologicznych w Stena Recycling, opowiadał o celach strategicznych firmy, montażu i uruchamianiu instalacji recyclingowych oraz modernizacji różnych inwestycji. Ciekawy okazał się dla nas fakt, że produkcja toreb papierowych pochłania cztery razy więcej energii i trzy razy więcej wody niż produkcja toreb plastikowych. Zapoznaliśmy się ze strategią zrównoważonego rozwoju Stena Recycling 2025. O tym, jak powstała i co zawiera mówiła Marta Kukowska, koordynatorka ds. ESG & komunikacji w Stena Recycling. Strtegia firmy składa się z czterech obszarów: odpowiedzialny partner, cyrkularny biznes, nowoczesny pracodawca oraz dobry sąsiad, a wszystko to pod hasłem „wspólnie tworzymy zrównoważoną przyszłość”.

Sobotnie zajęcia zakończyliśmy warsztatem. Naszym zadaniem było stworzenie własnych strategii, korzystając z wiedzy zdobytej podczas pierwszego dnia zjazdu. O tym, na co warto zwracać uwagę w trakcie planowania działań z zakresu zrównoważonego rozwoju, opowiedział Sergiej Podus z Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Drugi dzień zjazdu rozpoczęliśmy od omówienia efektów pracy nad strategiami. Reprezentanci i reprezentantki grup prezentowali stworzone strategie, argumentując ich zasadność i proponując kreatywne i innowacyjne rozwiązania. Następnie przeszliśmy do części wykładowej. Pierwszy z niedzielnych wykładów poprowadziła znana już nam dr Ewa Jastrzębska. Mówiła o tym, co możemy zrobić jako konsumenci aby dążyć do cyrkularnego świata, czy mamy realny wpływ na przyszłość świata, w którym żyjemy? Następnie przedstawiciele_lki firmy ERGO Hestia, Agnieszka Szmal, specjalistka ds. zrównoważonego rozwoju oraz Mario Zamarripa, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju, mówili o tym, jak wygląda  zarządzanie ochroną środowiska w firmie. Następnie razem z Anną Lisiak, dyrektorką Biznesu Folii w Stena Recycling, na spotkaniu zatytułowanym „Granulki do obiegu marsz!” rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób folia LDPE jest poddawana recyklingowi.

Dzień zakończyliśmy rozmową z Martą Wójcicką, Delivery Methods Promotion Manager w Allegro, na temat zrównoważonych rozwiązań w dostawach e-commerce. Przedstawicielka firmy mówiła o tym, czy automaty z paczkami mogą być ekologiczne oraz jak wyglądała ich ewolucja, która miała sprawić by były one jeszcze bardziej zrównoważone i dostosowane do potrzeb konsumentów.

Relację przygotował Maciej Zaręba, Ambasador 19. edycji Ligii Odpowiedzialnego Biznesu.