Kim jesteśmy
Współpraca
Programy
Konkursy
Baza wiedzy
W dobie kryzysu klimatycznego i zastraszającego tempa utraty bioróżnorodności coraz pilniejsze staje się kompleksowe podejścia do zarządzania wpływem biznesu na środowisko. Na co powinny zwrócić uwagę firmy? Jak mogą odnaleźć się w gąszczu regulacji i wykorzystać zarządzanie środowiskowe jako narzędzie rozwoju i budowania przewagi konkurencyjnej? O tym w nowej publikacji Forum Odpowiedzialnego z serii “Wspólna odpowiedzialność”, której premiera odbywa się w Światowym Dniu Środowiska.
Rosnący poziom świadomości wyzwań klimatyczno-środowiskowych z jednej strony sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na praktyczną wiedzę, a drugiej – troska o przyrodę i postrzeganie jej przez pryzmat korzyści biznesowych staje się ważnym elementem strategii firm. Wpływ na to mają m.in. nowe regulacje i dokumenty, takie jak np. Europejski Zielony Ład i pakiet “Fit for 55”, unijna taksonomia, rozporządzenie SFDR czy dyrektywy o raportowaniu kwestii dotyczących zrównoważonego rozwoju (CSRD) czy należytej staranności w łańcuchu wartości (CSDDD).
Forum Odpowiedzialnego Biznesu, jako największa i najdłużej działająca w Polsce organizacja zajmująca się CSR, ESG i zrównoważonym rozwojem w kompleksowy sposób, w ramach cyklu “Wspólna odpowiedzialność” publikuje tematyczne opracowania łączące krytyczny namysł, przegląd regulacji czy mapowanie wyzwań z inspirującymi przykładami działań, które na co dzień realizują firmy.
5 czerwca, z okazji Światowego Dnia Środowiska, ukazała się najnowsza edycja opracowania FOB poświęcona właśnie zarządzaniu środowiskowemu. Celem publikacji jest uporządkowanie wiedzy na temat aktualnych trendów w tym obszarze oraz wskazanie kierunków rozwoju działań i najważniejszych z punktu widzenia firm regulacji, ram i standardów.
Publikacja została podzielona na dwa obszary: pierwsza to sfera teorii, podsumowująca kluczowe informacje o źródłach nacisku na zaangażowanie biznesu na rzecz środowiska oraz kluczowe obszary wymagające aktywności firm. Natomiast druga, czyli sfera praktyki, zawiera przykłady działań realizowanych przez firmy należące do Programu Partnerstwa FOB, skupiającego liderów zrównoważonego rozwoju.
W publikacji ukazały się teksty następujących ekspertów i ekspertek oraz organizacji:
– Ostatnie kilka lat to czas, kiedy temat ochrony środowiska wszedł do głównego nurtu debaty publicznej, jest przedmiotem zainteresowania nie tylko mediów, ale i aktywności obywatelskiej, zwłaszcza młodzieży, a dodatkowo przedmiotem coraz liczniejszych regulacji prawnych. Głos niemego interesariusza staje się więc coraz bardziej donośny, nie tylko za sprawą budzących przerażenie katastrof naturalnych. (…) Działania w zakresie środowiskowym zyskują należne miano tych kluczowych i zarazem opłacalnych. Przedsiębiorstwa już raczej szukają wiedzy, jak prowadzić projekty w nowy sposób, niż argumentów za tym, że zarządzanie środowiskowe to inwestycja, która, jeśli podjęta odpowiednio wcześnie, wspiera rozwój organizacji. A wiedza może umożliwić jej lepsze przygotowanie się do zmian prawnych i zarazem skutków postępujących zmian klimatu – piszą we wstępie do publikacji Marzena Strzelczak, prezeska, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Agnieszka Kłopotowska, menedżerka projektów FOB, koordynująca program Chapter Zero Poland.