Spoiwo firmy BASF pomaga wyprodukować pierwszy na świecie dach samochodowy z naturalnego włókna

5 maja 2016

Dotyczy firmy: BASF Polska,

Wraz z International Automotive Components Group (IAC), wiodącym globalnym dostawcą w branży samochodowej, firma BASF opracowała pierwszą na świecie ramę dachową do samochodów w całości zbudowaną z naturalnego włókna.

Spoiwo Acrodur® 950 L firmy BASF zapewnia potrzebną ładowność i odporność na wysokie temperatury lekkich komponentów. Jako alternatywa dla żywic fenolowych, to oparte na wodzie i niskoemisyjne spoiwo wzmacnia naturalne włókna, umożliwiając tym samym wprowadzanie przyjaznych środowisku, wymiarowo stabilnych, a przede wszystkim lekkich rozwiązań w obszarze ram dachów samochodowych.

Lekki komponent IAC FiberFrame po raz pierwszy został zastosowany w nowym Mercedesie klasy E. Samochody wyposażone w ramę dachową są dostępne u dilerów samochodowych od początku kwietnia 2016 roku.

Zmniejszone zużycie paliwa dzięki lżejszym ramom dachowym

Ramy dachowe z naturalnego włókna stworzone w oparciu o Acrodur 950 L są o ok. 40 procent lżejsze od ram dachowych z metalu. W ten sposób pomagamy producentom samochodów w osiągnięciu ich celów w zakresie zrównoważonego rozwoju, ponieważ lżejsze pojazdy zużywają mniej paliwa i emitują mniej spalin” – wyjaśnia Thorsten Habeck, szef Działu Marketingu pionu Dyspersji Wiązania Włókien w BASF.

IAC, jeden z wiodących światowych producentów wewnętrznych systemów samochodowych, opracował innowacyjną, lekką koncepcję i produkuje ramę dachową w oparciu o Acrodur 950 L. „Łatwo było włączyć spoiwo BASF-u do systemu produkcyjnego. Komponenty z naturalnego włókna wzmocnione Acrodurem idealnie nadają się do formowania; są przyjazne dla środowiska i oszczędzają czas podczas produkcji kompozytów” – mówi Fritz Schweindl, Dyrektor ds. Zaawansowanej Inżynierii w IAC, dodając „Ponadto produkt jest niskoemisyjny, co oznacza, że bezpieczniej się z nim pracuje.

Spoiwa Acrodur idealne do wysokiej jakości lekkich rozwiązań w branży meblarskiej i samochodowej

Spoiwa Acrodur są wykorzystywane do wzmacniania mat włókiennych, które później są przerabiane na części formowane. Acrodur jest nie tylko przyjazny środowisku, ale również gwarantuje prostą i bezproblemową obróbkę, montaż i formowanie półproduktów, a także właściwości doskonale pasujące do materiału. Spoiwa są wykorzystywane w produkcji wysokiej jakości lekkich aplikacji w branży meblarskiej i samochodowej.