Skokowy wzrost zakupów do własnych pojemników w Carrefour

31 stycznia 2024

Dotyczy firmy: Carrefour Polska,

Ministerstwo Klimatu i Środowiska w 2024 r. nałożyło na sklepy spożywcze i punkty gastronomiczne obowiązek przyjmowania od klientów opłat za pudełka, pokrywki, wieczka czy kubki plastikowe jednorazowego użytku. W odpowiedzi na zmiany w marketach, polscy konsumenci zabierają na zakupy własne opakowania wielokrotnego użytku. W sklepach Carrefour w całej Polsce można już kupić do nich wszystkie produkty z lad tradycyjnych.

Od 1 stycznia 2024 roku przedsiębiorcy mają obowiązek doliczyć do paragonu 20 gr i podatek VAT za każdy jednorazowy kubek z plastiku oraz 25 gr i podatek VAT za podobny pojemnik lub pudełko na żywność. Tak zwana “opłata konsumencka” ma wpłynąć na ilość zużywanego plastiku jednorazowego w Polsce oraz zasilić budżet państwa. Wychodząc naprzeciw nowemu rozporządzeniu, Carrefour Polska wzmacnia komunikację i promocję swojej usługi zakupów do własnych opakowań.

Już w 2019 r. Carrefour umożliwił swoim klientom zakupy produktów z lad tradycyjnych, a także warzyw i owoców, pieczywa i wyrobów cukierniczych, a nawet kosmetyków i chemii domowej bez konieczności korzystania z opakowań plastikowych. Klienci mogą przyjść do sklepu z własnymi woreczkami na owoce i warzywa, słoikami na produkty sypkie, czy pudełkami na ser, mięso, a nawet ciasta. Pracownicy lad tradycyjnych tarują opakowania, do których pakują produkty na wagę oraz naklejają na nie etykietę cenową. W ofercie wszystkich hiper- i supermarketów znajdują się również bawełniane torby, które zachęcają do rezygnacji z plastikowych odpowiedników. Ponadto w wybranych sklepach Carrefour działają również refillomaty pozwalające kupić do własnej butelki lub słoika kosmetyki, detergenty czy środki czystości.

– Zakupy do własnych opakowań to jeden z filarów naszego długofalowego programu “Droga do Zero Waste”, którego celem jest redukcja użycia plastiku oraz pobudzenia drugiego obiegu surowców. Od początku tego roku widzimy w naszych sklepach skokowy wzrost zainteresowania klientów zakupami do własnych opakowań. W czasach wysokiej inflacji, kiedy Polacy liczą każdą złotówkę, wszystkie dodatkowe opłaty mają wpływ na to, co wyląduje w ich koszykach. Zauważyliśmy, że te pobierane w związku z nową ustawą, można w łatwy sposób obejść – robiąc swoje zakupy do własnych opakowań. Dzięki naszej kampanii chcemy pokazać klientom jak oszczędzać, będąc przy tym jednocześnie bardziej ekologicznym i działającym na rzecz naszej planety – mówi Sylwester Mroczek, Senior Manager ds. Rozwoju Formatów i Koncepcji Handlowych w Carrefour.

Obok zakupów do własnych opakowań wielorazowych, Carrefour realizuje także szereg innych inicjatyw w ramach strategii opakowaniowej firmy, które służą środowisku naturalnemu oraz pomagają klientom oszczędzać pieniądze. We wszystkich hiper- i supermarketach Carrefour klienci mogą oddawać szklane butelki zwrotne, bez konieczności okazywania paragonu i odzyskać kaucję w postaci e-bonów na zakupy. Tylko w 2023 roku Carrefour odebrał w ten sposób od klientów ponad dwa razy więcej butelek, niż ich sprzedał. Od stycznia 2023 w wybranych 10 sklepach tej sieci w województwie śląskim działa również własny system kaucyjny stworzony z organizacją Eko-Punkt, w ramach którego Carrefour płaci klientom 15 gr za każdą zwróconą butelkę plastikową lub puszkę aluminiową po napojach. Zebrane opakowania trafiają do zakładów zajmujących się recyklingiem, a po przetworzeniu wracają w pierwotnej formie na półki sklepowe.

Źródło: inf. pras.