Skanska wybudowała nowoczesne laboratoria badawczo-rozwojowe dla Celon Pharma

3 sierpnia 2021

Dotyczy firmy: Skanska w Polsce,

Po 3,5 roku intensywnych prac Skanska oficjalnie zakończyła realizację Centrum Badawczo-Rozwojowego Celon Pharma w Kazuniu Nowym. W nowoczesnych laboratoriach medycznych będą prowadzone badania nad nowymi lekami. Centrum pozwoli również na zwiększenie zatrudnienia w nowoczesnym i atrakcyjnym miejscu pracy.

Centrum Badawczo-Rozwojowe doskonale wpisuje się w misję Skanska budowania z korzyścią dla społeczeństwa – mówi Piotr Dobrzyński, dyrektor Budownictwa Ogólnego Obszaru Warszawa-Mieszkaniowy/Łódź, budowlanej spółki Skanska. – Współpracę z Celon Pharma zaczęliśmy od realizacji stanu surowego. W trakcie trwania projektu nasz zakres prac rozszerzył się o kolejne pakiety robót. Ten duży obiekt ukończyliśmy z sukcesem, zgodnie z założeniami projektowymi i uzyskując zadowolenie wymagającego klienta.

Nowoczesne laboratoria i strefa relaksu

W ramach budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego Skanska zrealizowała połączone ze sobą dwa budynki o całkowitej powierzchni 21 tys. m kw. Prace rozpoczęły się w październiku 2017.

Na etapie I powstało 11 tys. m kw. reprezentacyjnej części biurowej z laboratoriami, 10 salami konferencyjnymi i zielonymi patiami.

Na II etapie generalny wykonawca wybudował halę produkcyjną, pomieszczenia służące do produkcji leków oraz pomieszczenia magazynowe, o łącznej powierzchni 9 tys. m kw. Przestrzeń służąca produkcji leków zwiększyła się dwukrotnie a klient zyskał nową możliwość magazynowania wytworzonych produktów leczniczych.

Warto podkreślić, że oprócz przestrzeni służącej ważnym badaniom nad nowymi lekami Centrum Badawczo-Rozwojowe mieści strefy relaksu dla pracowników.

Wyzwania w projekcie

Realizacja budowy przez Skanska przebiegała równolegle z intensywnymi pracami projektowymi prowadzonymi przez Celon Pharma, w zakresie technologii laboratoryjnych i produkcyjnych. Skanska prowadziła prace przy czynnym zakładzie, ostatecznie łącząc nowe Centrum z istniejącym budynkiem. Dodatkowym wyzwaniem była lokalizacja terenu budowy nowego obiektu w zakolu Wisły, ponieważ podmokły grunt wymagał zastosowania dodatkowej technologii jego stabilizacji.

– Zakończona inwestycja jest do tej pory największą i najbardziej strategiczną zrealizowaną przez naszą firmę, dlatego tak ważna w trakcie realizacji była nie tylko najwyższa jakość wykonywanych prac, ale również dobra współpraca z zespołem Skanska realizującym zadania zlecone przez Celon Pharma – mówi Tomasz Góra, Kierownik ds. inwestycji w Celon Pharma.

Celon Pharma S.A. jest zintegrowaną firmą biofarmaceutyczną prowadzącą zaawansowane badania naukowe i wytwarzającą nowoczesne leki o potencjalnym zastosowaniu w leczeniu nowotworów, chorób neurologicznych, cukrzycy i innych schorzeń metabolicznych.

Źródło: inf. pras.