„Simy na stażu” – spektakl dotyczący wykorzystywania stażystów na bezpłatnych stażach

5 listopada 2015

02.12.2015 o g.19:00 w Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu odbędzie się premiera spektaklu „Simy na stażu”, dotyczącego wykorzystywania stażystów na bezpłatnych stażach. Spektakl jest pokazem konkursu OFF: PREMIER/PREZENTACJI 2015 Teatru Ósmego Dnia. Tegorocznym idiomem było pytanie: „Gdzie jesteście dzieci wolności? Jaka jest kondycja i tożsamość pokolenia urodzonego po ’89 roku?”. Autorką tekstu jest Patrycja Sawicka. W rolach simów zobaczyć będzie można trzech zdolnych aktorów: Ewelinę Gnysińską, Krzysztofa Brzazgonia i Marcina Zarzecznego. Portal odpowiedzialnybiznes.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

„Simy na stażu” to opowieść o pokoleniu Y, pracującym na bezpłatnych stażach. Główni bohaterowie dzielą się z widzami swoimi doświadczeniami z kolejno odbywanych staży. Inspiracją do napisania spektaklu były autentyczne wydarzenia studentów, jak i niezwykle popularna, symulacyjna gra The Sims. Sytuacja, w jakiej znajdują się stażyści, jest łudząco podobna do zasad w grze: postacie regularnie otrzymują kolejne polecenia – gra nie ma końca.

Spektakl „Simy na stażu” są spektaklem społecznie zaangażowanym. To sprzeciw wobec nieuczciwości pracodawców – manifest o szacunek dla kształcącego się człowieka. Organizatorzy bezpłatnych praktyk i staży, kusząc obietnicami pracy marzeń, świadomie wykorzystują zaangażowanie młodych ludzi. To właśnie oni, w znacznej mierze są odpowiedzialni za narastającą frustrację, poczucie niższości wobec innych i brak perspektyw pokolenia urodzonego po ’89 roku.

„Simy…” są obrazem smutnej rzeczywistości i konsekwencji przyzwolenia na wyzysk. W spektaklu zagrają: Ewelina Gnysińska (aktorka współpracująca z Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie), Krzysztof Brzazgoń (aktor współpracujący z Teatrem Dramatycznym w Warszawie) oraz Marcin Zarzeczny (aktor Teatru Polskiego w Szczecinie, współpracujący z teatrami: Komedią, Capitol i Dramatycznym w Warszawie). Aktorzy, tak jak simy, dostali wolną wolę – są w pełni odpowiedzialni za kreowane przez siebie postaci. Autorką tekstu jest Patrycja Sawicka – animatorka społeczno-kulturalna i pedagog mediów, dla której „Simy na stażu” są debiutem.