Santander nagrodzony za działania na rzecz ukraińskich uchodźców/czyń

18 lipca 2022

Dotyczy firmy: Santander Bank Polska,

Magazyn finansowy Euromoney uznał Santander Bank Polska za najlepszy bank w zakresie odpowiedzialności korporacyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Podczas tegorocznej edycji konkursu Awards for Excellence doceniono wsparcie, jakiego bank udzielił osobom szukającym w Polsce schronienia w wyniku wojny w Ukrainie.

Od początku wojny Santander Bank Polska współpracował z Agencją ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), opracowując rozwiązanie technologiczne, które umożliwiłoby szybką i bezpieczną dystrybucję gotówkowej pomocy finansowej wśród uchodźców z Ukrainy. Powstał program UNHCR Cash Assistance, oparty o system czeków BLIK – unikalny dziewięciocyfrowy kod, który można wykorzystać do wypłaty gotówki z bankomatu, bez konieczności posiadania karty płatniczej, konta bankowego czy aplikacji bankowej na smartfonie. W ciągu 5 miesięcy od rozpoczęcia funkcjonowania programu zarejestrowało się w nim niemal 222 560 uchodźców.

– Jesteśmy gotowi wspierać wszelkie działania pomocowe związane z sytuacją milionów uchodźców z Ukrainy. Stale zwiększamy nasze zaangażowanie także dlatego, że ich wyzwania i potrzeby ewoluują. Jestem dumny ze wszystkich naszych działań indywidualnych, jak również tych prowadzonych wspólnie z naszymi partnerami, takich jak program pomocy gotówkowej UNHCR. Projekt pomocy gotówkowej BLIK wyraźnie pokazuje, że weszliśmy na nowy poziom skuteczności w niesieniu pomocy potrzebującym. Cieszymy się, że efekty naszych działań zostały docenione. Chciałbym jednak przy okazji podkreślić, że działania pomocowe są nadal potrzebne, dlatego apeluję o dalsze zaangażowanie w pomoc Ukrainie i jej obywatelom, którzy musieli uciekać ze swojego kraju – mówi Michał Gajewski, Prezes Zarządu Santander Bank Polska.

Od pierwszych dni wojny bank zawiesił opłaty za prowadzenie rachunków i karty dla obywateli Ukrainy, a także zapewnił bezpłatne korzystanie z bankomatów i stały dostęp do gotówki w oddziałach i za pośrednictwem bankomatów. Dodatkowo zniósł również opłaty za przelewy przychodzące z i wychodzące do Ukrainy. Co więcej, Santander Bank Polsk prowadzi również obsługę klientów w języku ukraińskim na infolinii, w bankowości internetowej i mobilnej, a także w 80 proc. bankomatów.

Bank razem z Fundacją Santander zorganizował również w tym czasie akcję charytatywną „Podwójna Moc Pomagania” na rzecz pomocy Ukrainie. Każda wpłacona złotówka była przez bank podwajana do wysokości 1,5 mln złotych. Tym samym udało się uzbierać 4 mln 250 tys. zł., a w akcji udział wzięło 26,5 tys. osób. Pieniądze ze zbiórki zostały przekazane organizacjom, koordynującym pomoc dla osób dotkniętych wojną w Ukrainie – PAH, Unicef oraz PCK. Darowiznę otrzymało także miasto Przemyśl.

Źródło: inf. pras.