Santander Bank Polska wspiera Agencję ONZ ds. Uchodźców

12 kwietnia 2022

Dotyczy firmy: Santander Bank Polska,

Santander Bank Polska współpracuje z Agencją ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) zapewniając narzędzie do szybkiego i bezpiecznego przekazania gotówki uchodźcom_czyniom docierającym do Polski z Ukrainy.

Program UNHCR Cash Assistance wykorzystuje technologię dostarczaną przez Santander Bank Polska, opartą o system czeków BLIK – dziewięciocyfrowego kodu, który można wykorzystać do wypłaty gotówki z bankomatów bez konieczności posiadania karty płatniczej, konta bankowego czy aplikacji bankowej na smartfonie. Usługa nie wymaga produkcji żadnych plastikowych kart.

Uchodźcy, którzy zarejestrują się w punkcie recepcyjnym UNHCR, otrzymują bezpieczne hasło, a następnie kod SMS, dzięki któremu mogą wypłacać pieniądze z większości bankomatów w Polsce, m.in. obsługiwanych przez Santander Bank Polska, PKO BP, Millennium, BNP Paribas, mBank, ING, SGB, Euronet i Planet Cash.

Inicjatywa została już uruchomiona w pierwszym ośrodku recepcyjnym UNHCR w Warszawie po fazie testowej. Od pierwszego dnia działania UNHCR Cash Assistance wydano ponad 3 606 czeków BLIK, a już wkrótce otwarte zostaną dwa dodatkowe punkty recepcyjne UNHCR: w Krakowie i kolejny w Warszawie.

– Nie można pozostawać biernym wobec tragedii, jakiej doświadczają miliony uchodźców z Ukrainy. Chcemy zwiększać skalę realnej pomocy, którą już oferujemy i dlatego bez wahania podjęliśmy decyzję o współpracy z UNHCR. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii bankowych w ciągu zaledwie kilku dni udało nam się stworzyć rozwiązanie, które wykorzystywane jest do dystrybucji pomocy finansowej dla osób potrzebujących  – mówi Michał Gajewski, CEO Santander Bank Polska.

Santander wspiera działania podejmowane w odpowiedzi na kryzys humanitarny. We współpracy z władzami hiszpańskimi, bank pomógł 180 uchodźcom bezpiecznie dotrzeć do Hiszpanii i wykorzystuje część swojej siedziby w Boadilla jako tymczasowe zakwaterowanie dla ukraińskich rodzin. Ponadto, bank zniósł opłaty za wszystkie dozwolone przelewy na Ukrainę z Europy i USA, pomógł zebrać ponad 10 mln euro na pomoc w reagowaniu na kryzys, zawiesił opłaty za prowadzenie rachunków i karty dla ukraińskich klientów w Polsce, a także zapewnił bezpłatne korzystanie z bankomatów i stały dostęp do gotówki w oddziałach i za pośrednictwem bankomatów.

Źródło: inf. pras.