Samsung popularyzuje bezpieczeństwo cyfrowe

24 października 2023

Dotyczy firmy: Samsung Electronics Polska,

Dobiega końca kolejna edycja Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa. Przez cały październik szczególną wagę przykładano do popularyzacji wiedzy na temat bezpieczeństwa cyfrowego wśród młodych użytkowników Internetu. Na stronie Samsung cały czas dostępne są informacje oraz propozycje aktywności, związane z zachowaniem zdrowych nawyków cyfrowych.

Z inicjatywy Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa ENISA (European Union Agency for Cybersecurity) każdego roku październik określany jest mianem bezpiecznego miesiąca. Tegoroczna edycja Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa skupia się na zagadnieniach związanych z inżynierią społeczną (socjotechniką), czyli szerokorozumianym wykorzystaniu przez przestępców różnych technik manipulacji stosowanych w kampaniach phishingowych, wymierzonych w użytkowników Internetu.

Z tej okazji warto przypomnieć o szerokim wyborze materiałów edukacyjnych, które można znaleźć na stronie Samsung. Są to propozycje aktywności skierowane zarówno do rodziców, jak i nauczycieli, które podpowiadają jak dbać o cyfrowy dobrostan w szkole, w domu czy innych sferach życia codziennego. Bezpłatne poradniki powstały przy wsparciu ekspertów, takich jak pedagodzy czy psychologowie.

Wśród nich można znaleźć m.in. propozycję scenariusza zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, pt. „Smartfon marzeń”. W ramach aktywności najmłodsi mogą zaprojektować swój własny smartfon, wybierając maksymalnie 10 aplikacji (spośród naklejek z symbolami dołączonych do scenariusza). Zadanie może służyć wzmocnieniu kreatywności, jak również nabyciu kompetencji argumentacyjnych. Stanowi też świetny pretekst do rozmowy na temat bezpieczeństwa wynikającego z korzystania z haseł dostępu do urządzenia mobilnego. Po stworzeniu smartfona, dzieci mogą umieścić go na karcie przedstawiającej jeden z czterech obszarów, charakteryzujących sposób korzystania z mobilnych technologii: komunikacja, bezpieczeństwo, informacja i rozrywka. Tym samym dzieci mogą podjąć decyzję, która z tych kwestii jest dla nich najważniejsza.

Wśród aktywności dla rodziców można znaleźć m.in. karty edukacyjne, które będą świetną okazją do wspólnego spędzenia czasu z dziećmi. Każda karta poświęcona jest innemu obszarowi i zachęca do zadawania pytań – zarówno rodzicom, jak i najmłodszym. To zachęta do zastanowienia się, czy np. dziecko korzysta z naszego telefonu i czy ma w nim wydzielone miejsce na aplikacje przeznaczone tylko dla niego. Może okazać się dobrym pretekstem do rozmowy na temat zasad korzystania z urządzeń mobilnych. Nie zabrakło także kart poświęconych zachowaniu cyfrowej higieny. Usługi, takie jak media społecznościowe i gry są projektowane tak, aby użytkownicy spędzali w nich jak najwięcej czasu, dlatego ważne jest pokazanie i przypomnienie dzieciom o zachowaniu równowagi między światem online i offline. Jedna z kart dotyczy również umiejętności weryfikowania informacji oraz przygotowania dziecka do funkcjonowania w świecie reklam i fałszywych wiadomości.

Więcej informacji można znaleźć na stronie.

Źródło: inf. pras.