Samsung partnerem technologicznym XIII Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych

4 października 2023

Dotyczy firmy: Samsung Electronics Polska,

Pod koniec września w Płocku odbył się XIII Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych. W trakcie seansów filmowych osoby z niepełnosprawnością wzroku mogły skorzystać z audiodeskrypcji, a osoby słabowidzące ze specjalnie zoptymalizowanych parametrów obrazu.

Celem XIII edycji Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych jest włączanie i równość dostępu do kultury, w którym kluczową rolę odgrywa wielozmysłowość i budzenie się potrzeb oraz motywacji do spróbowania czegoś nowego. Festiwal jest spotkaniem człowieka z drugim człowiekiem, widza z drugim widzem, odbiorcy obrazu z jego twórcą. To wzajemna wymiana doświadczeń i wykorzystanie potencjału różnorodności, a także uważność na drugiego człowieka.

Podczas festiwalu widzowie mieli szansę wziąć udziału w wielu seansach filmowych. Osoby niewidome mogły skorzystać z audiodeskrypcji, a osoby niedowidzące ze specjalnie dopasowanych parametrów obrazu, które pozwalają cieszyć się filmami z kolorami i kontrastem dostosowanym do ich możliwości postrzegania. Takie wrażenia zapewnia funkcja Relumino, dostępna na telewizorach Samsung. Do optymalizacji obrazów wykorzystuje sztuczną inteligencję, dzięki której możliwe jest dynamiczne obrysowywanie krawędzi elementów na ekranie i przywracanie równowagi kolorów. Po wzmocnieniu określonych aspektów obrazu oraz podbiciu kontrastu widzom łatwiej jest rozpoznać przedstawiane obiekty oraz śledzić akcję na ekranie.

Funkcja Relumino to nie jedyne tego typu ułatwienie. Samsung pozwala także na wybranie ustawień kolorów w zależności od stopnia i rodzaju zaburzenia widzenia barw. Tryb SeeColors zapewnia dziewięć ustawień wyświetlania obrazu, dzięki czemu użytkownik może wybrać optymalną dla siebie opcję. Funkcja dostosowuje poziomy nasycenia obrazu za pomocą trzech kolorów: czerwonego, zielonego i niebieskiego. Jest dostępna w niektórych telewizorach z 2023 roku.

– W Polsce jest ponad milion osób niewidomych i niedowidzących w różnym stopniu. Dzięki nowym technologiom mogą mieć one szerszy dostęp do kultury, informacji i rozrywki. Dlatego ogromnie cieszymy się, że powstaje coraz więcej rozwiązań, które sprawiają że także osoby niedowidzące mogą w bardziej przyjaznym dla siebie stopniu mieć dostęp  do programów telewizyjnych i filmów – powiedziała Renata Nych, przewodnicząca Stowarzyszenia „De Facto”.

Partnerstwo z Instytutem na rzecz lepszej dostępności

Aby jeszcze bardziej zwiększyć dostępność nowoczesnej technologii, firma Samsung rozpoczęła współpracę z Królewskim Instytutem Niewidomych (Royal National Institute of Blind People, RNIB) w Wielkiej Brytanii. Instytut jest silnie zaangażowany w testowanie funkcji ułatwień dostępu dla użytkowników.

Dzięki partnerstwu telewizory Samsung Smart otrzymały od Instytutu certyfikat „Tried and tested”, który jest przyznawany w oparciu o przydatność produktu dla osób niewidomych lub niedowidzących. Certyfikat nie tylko pomaga konsumentom w podejmowaniu decyzji zakupowych, ale też nakłada na producentów odpowiedzialność za projektowanie produktów z myślą o wszystkich użytkownikach.

Źródło: inf. pras.