Samsung nagrodził uczniowski projekt na rzecz bezpiecznego Internetu

13 maja 2024

Dotyczy firmy: Samsung Electronics Polska,

Firma Samsung już po raz kolejny została partnerem konkursu na największą liczbę zorganizowanych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online. W tym roku tytuł najbardziej aktywnej placówki otrzymała Szkoła Podstawowa w Okonku. 

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to inicjatywa podjęta przez Komisję Europejską, która ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczne korzystanie z sieci przez dzieci i młodzież oraz edukację dorosłych w tym zakresie. Aby jak najszerzej dotrzeć z ideą bezpiecznego internetu, na początku lutego 2024 roku został ogłoszony konkurs na największą liczbę zgłoszonych inicjatyw.

Hasło tegorocznej inicjatywy brzmiało „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. DBI 2024 to świetna okazja dla społeczności szkolnych, aby mogły włączyć się do świętowania i propagowania działań na rzecz bezpieczeństwa w sieci.

Przy ocenie komisja kierowała się m.in. poziomem merytorycznym inicjatyw, rzetelnym dostosowaniem do wieku odbiorców przedstawienia kwestii bezpieczeństwa w Internecie czy też dotarciem do możliwie jak największej i zróżnicowanej grupy odbiorców. Ponadto, brano pod uwagę także innowacyjność rozumianą jako wykorzystanie nowych i niestandardowych form pracy.

Po przeanalizowaniu wszystkich sprawozdań nagrodę główną otrzymała Szkoła Podstawowa w Okonku.

Konkurs związany z Dniem Bezpiecznego Internetu wpisuje się w misję działań edukacyjnych, które obecnie firma prowadzi w ramach bezpłatnego programu edukacyjnego Stacja Galaxy. Bezpieczne miejsce w sieci. Stanowi on odpowiedź na pytania związane z bezpieczeństwem dzieci online, a także motywuje do wspólnego działania dla cyfrowego dobrostanu w domu i w szkole. Program jest skierowany do szkół podstawowych, a przede wszystkim nauczycieli i rodziców oraz  ich dzieci w wieku 7-9 lat.

Do jego I edycji zgłosiło się blisko 290 szkół  podstawowych z  całej Polski. Ponadto obecnie można także odwiedzać wyjątkową przestrzeń edukacyjną – Stacja Galaxy – w Smart Kids Planet w Warszawie. Na odwiedzających  – dzieci, rodziców, nauczycieli – czeka aż 13 misji, związanych z tematem bezpieczeństwa w Internecie.

Organizatorem DBI w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”.

Źródło: inf. pras.