Ruszyła II edycja konkursu „Eko Odkrywcy” – Henkel Polska

22 września 2014

Dotyczy firmy: Henkel Polska,

Do 10 listopada br. szkoły wszystkich szczebli i przedszkola mogą zgłaszać swoje projekty do konkursu „Eko Odkrywcy” organizowanego przez firmę Henkel – właściciela marki Persil, drogerie Rossmann oraz Fundację Nasza Ziemia. Jego celem jest zachęcenie młodzieży do odkrywania tajemnic otaczającego świata i uwrażliwienie ich na kwestie związane z ochroną środowiska. Autorzy najciekawszych projektów otrzymają nagrody pieniężne na ich realizację.

Obecnie wiemy już na pewno, że jakość naszego życia jest uzależniona od stanu otaczającego nas środowiska, dlatego coraz więcej zarówno indywidualnych osób jak i firm podejmuje działania związane z jego ochroną.

– Ochrona środowiska ma dla nas w Henklu ogromne znaczenie. Dbamy o nią w naszych procesach produkcji, a nasze produkty pozwalają konsumentom ograniczać ich ślad środowiskowy. Stąd pomysł na program grantów edukacyjnych, który będzie rozwijał u dzieci i młodzieży ekologiczną świadomość i poczucie wspólnej odpowiedzialności za środowisko. Jesteśmy zdania, że tylko zaangażowanie w aktywne działania, eksperymentowanie w kontakcie z przyrodą, mogą wykształcić i umocnić w dzieciach właściwe zachowania i postawy. Dlatego z wielką przyjemnością ogłaszamy nabór do II edycji konkursu „Eko Odkrywcy” – powiedziała Paulina Grabowska, koordynatorka projektu z ramienia firmy Henkel, właściciela marki Persil.

„Eko Odkrywcy to konkurs przeznaczony dla uczniów szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych na terenie całego kraju. Uczestnicy konkursu pod okiem nauczycieli mają za zadanie przygotować autorski projekt o charakterze badawczym, który zachęci dzieci i młodzież do odkrywania i indywidualnego poznawania różnych zjawisk przyrodniczych, a jednocześnie pozwoli na przyswojenie problematyki związanej z ochroną środowiska naturalnego.

– Działania takie jak konkurs „Eko Odkrywcy”, skierowane do dzieci i młodzieży, są niezwykle ważnym elementem kształtowania odpowiednich ekologicznych postaw naszego społeczeństwa. Akcja w rewelacyjny sposób uzupełnia wiedzę zdobywaną przez najmłodszych w szkole, ponieważ chodzi w niej o przeprowadzanie samodzielnie zaprojektowanych doświadczeń, a więc czystą praktykę! Wierzymy, że dzięki temu wiele dzieci odkryje w sobie pasję do poznawania otaczającego świata i dbania o niego.
powiedział Sławek Brzózek, prezes Fundacji Nasza Ziemia.

Aby przystąpić do konkursu „Eko Odkrywcy” należy opracować projekt badawczy. Musi on dotyczyć eksperymentowania, doświadczania i poznawania zjawisk przyrodniczych, ma zachęcać uczestników do ich samodzielnego odkrywania. Opis projektu powinien zawierać jego nazwę, planowane cele i działania, charakterystykę uczestników i realizatorów projektu, zdjęcia, ilustracje, i inne materiały dotyczące jego realizacji, jak również budżet i harmonogram. Projekty należy zarejestrować przy użyciu formularza na stronie www.rossnet.pl/ekoodkrywcy do 10 listopada bieżącego roku. Po weryfikacji formalnej przez ekspertów Fundacji Nasza Ziemia, Komisja Konkursowa wybierze 20 najciekawszych projektów, które następnie trafią pod głosowanie internautów, zaplanowane na pierwszą połowę grudnia. Internauci wybiorą dziesiątkę finalistów, którzy zostaną ogłoszeni w serwisie 15 grudnia.

 – Każdy z 10 zwycięskich projektów, wybranych przez Komisję Konkursową i internautów, otrzyma nagrodę w wysokości 3 500 zł, którą będzie mógł wykorzystać na realizację swojego projektu. Dodatkowo autorzy najlepiej ocenionego projektu otrzymają nagrodę dodatkową
w postaci wyjazdu na Zieloną Szkołę orgaznizowanego przez Fundację „Nasza Ziemia

– dodała Paulina Grabowska.