Rusza konkurs „Świat bez odpadów – recyklomat w Twojej gminie”

10 sierpnia 2020

Dotyczy firmy: Coca-Cola HBC Polska,

5 sierpnia rusza ogólnopolski konkurs „Świat bez odpadów – recyklomat w Twojej gminie”. Samorządy będą mogły powalczyć o recyklomaty, czyli nowoczesne automaty do zbiórki odpadów z tworzyw sztucznych, które nagradzają mieszkańców za każde wrzucone opakowanie poprzez specjalną aplikację. Inicjatorem konkursu jest firma Coca-Cola Polska.

Konkurs „Świat bez odpadów – recyklomat w Twojej gminie” to kolejna odsłona inicjatywy Coca-Cola, która we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawa i Fundacją Nasza Ziemia rok temu postawiła 10 recyklomatów w stolicy. Mieszkańcy Warszawy bardzo licznie zaangażowali się w akcję segregacji odpadów. Od lipca 2019 roku dzięki automatom zebrano blisko 300 tys. sztuk butelek PET, co złożyło się na ponad 10 ton odpadów. W aplikacji Eco-Portfel zarejestrowało się 18 tys. użytkowników, którzy przez rok zgromadzili 418 tys. ECO-Punktów. Po sukcesie w stolicy, Coca-Cola wraz z partnerami rozszerza projekt na kolejne miejscowości w Polsce i tym razem kieruje swoją akcję do mniejszych ośrodków. Dzięki konkursowi recyklomat może stanąć w dowolnej gminie w Polsce, liczącej do 50 tys. mieszkańców.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że jesteśmy częścią problemu odpadów opakowaniowych, z którym zmaga się świat, ale chcemy być także częścią jego rozwiązania. Dlatego podejmujemy szereg działań w zakresie zbiórki odpadów i recyklingu. Zależy nam na realnych działaniach i edukowaniu społeczeństwa w zakresie segregacji odpadów. Chcemy to robić we współpracy z organizacjami pozarządowymi, partnerami biznesowymi, społecznościami lokalnymi i konsumentami. Jednocześnie pragniemy zachęcać ludzi do nawyków proekologicznych w sposób innowacyjny i angażujący. Recyklomaty w Warszawie okazały się ogromnym sukcesem. Entuzjazm mieszkańców Warszawy oraz duże zainteresowanie wśród innych samorządów spowodowały, że zdecydowaliśmy się na kontynuację projektu w innych gminach. – mówi Anna Solarek, dyrektor ds. komunikacji i kontaktów zewnętrznych w Coca-Cola Poland Services. – Konkurs „Świat bez odpadów – recyklomat w Twojej gminie” jest częścią naszej globalnej ambicji „Świat bez Odpadów”. Zobowiązaliśmy się w niej, że do 2030 roku zbierzemy i przekażemy do recyklingu tyle opakowań, ile trafia od nas strony do rąk konsumentów. W 2019 roku zebraliśmy blisko 60% naszych opakowań i stale pracujemy nad tym, żeby każdego roku ta liczba była wyższa – dodaje Anna Solarek.

Jak działają recyklomaty?
Po wrzuceniu butelki PET do recyklomatu system rejestruje transakcje i nagradza użytkownika, przypisując do jego konta odpowiednią liczbę ECO-punktów. Punkty zbierane są przez użytkowników za pośrednictwem aplikacji mobilnej ECO-Portfel, którą można zainstalować na smartfonie. Zebrane punkty mogą być następnie wymienione na vouchery, zniżki, gratisy itp. w zależności od oferty danej gminy i zaangażowania w projekt lokalnych przedsiębiorców.

– Odpowiedzialne gospodarowanie odpadami stanowi aktualnie jedno z największych wyzwań dla samorządów. Coraz więcej z nich poszukuje sposobu na usprawnienie procesu oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego zaangażowania się w działania na rzecz planety. Jednym z rozwiązań są recyklomaty. Korzystając z nich, mieszkańcy zyskują podwójnie – angażują się w działania, mające na celu powtórne wykorzystywanie surowców, otrzymując w zamian korzyści w postaci zniżek na ulubione produkty lub aktywności w swojej gminie – mówi Konrad Romek, Prezes Zarządu w EcoTech System, firmie, która tworzy i instaluje recyklomaty.

Zasady konkursu
Konkurs jest skierowany do gmin do 50 tysięcy mieszkańców, ale też aktywistów, społeczników, wszystkich ludzi, którym zależy na świecie bez odpadów oraz tych, którzy będą chcieli namówić swoje władze samorządowe, aby tego typu rozwiązania stały się powszechne w ich gminie.

Zgłoszenia do konkursu rozpoczynają się 5 sierpnia i potrwają do 16 września. Następnie zebrane wnioski oceni komisja konkursowa, która wyłoni zwycięskie gminy. Lista gmin, do których trafi recyklomat, zostanie opublikowana 25 września na stronie konkursowej.

źródło: mat.pras.