Rusza internetowe głosowanie na Pracownie Orange

21 lipca 2015

Dotyczy firmy: Orange Polska,

Do 10 sierpnia można głosować na miejscowości ubiegające się o Pracownię Orange dla swoich mieszkańców. W plebiscycie bierze udział 50 lokalnych inicjatyw wybranych spośród ponad 1000 wniosków. Fundacja Orange założy i pomoże prowadzić multimedialne świetlice w 26 lokalizacjach. Głosy oddawać można na www.pracownieorange.pl

Jedna trzecia Polaków w ogóle nie korzysta z internetu, wynika z Diagnozy Społecznej. Powodem jest brak motywacji oraz nieznajomość korzyści, jakie dają technologie, na przykład szybkiego dostępu do informacji, czy możliwości kontaktu z innymi ludźmi[1]. Aby nowe technologie stały się sojusznikiem rozwoju niewielkich społeczności, Fundacja Orange zakłada i pomaga prowadzić otwarte dla wszystkich, multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach. Ich mieszkańcy mogą zyskać nie tylko miejsce spotkań i realizacji pasji wyposażone w nowoczesny sprzęt IT, ale także wsparcie i system szkoleń nakierowany na wzmacnianie swoich kompetencji cyfrowych.

Do drugiej edycji programu napłynęło 1018 wniosków z miejscowości o populacji do 40 tys. osób. Komisja konkursu wybrała 50 najciekawszych zgłoszeń, ale o ostatecznej lokalizacji nowych Pracowni Orange w obrębie 16 województw zadecydują internauci w plebiscycie on-line.

Do 10 sierpnia każdy może oddać swój głos na wybraną miejscowość na stronie www.pracownieorange.pl , gdzie dostępna jest mapa kandydatów i ich pomysły na wykorzystanie pracowni z pożytkiem dla mieszkańców.

Internetowy plebiscyt Pracowni Orange to prezentacja tego potencjału oraz nasze zaproszenie dla wszystkich internautów, aby pomogli nam w tym trudnym wyborze 26 miejscowości, którym sprezentujemy nowoczesne świetlice – powiedział Konrad Ciesiołkiewicz, p.o. Prezesa Fundacji Orange oraz odpowiadający za komunikację i CSR w Orange Polska. Głosujący mogą też wziąć udział w konkursie na stworzenie najciekawszego hasła o ulubionej miejscowości i wygrać jeden z pięciu tabletów.

Każda z 26 nowych Pracowni Orange otrzyma komputery z bezpłatnym dostępem do internetu, drukarki ze skanerami, konsole do gier oraz telewizory LCD. Pomieszczenia przeznaczone na świetlicę zostaną wyremontowane i umeblowane. Lokalni koordynatorzy Pracowni wezmą udział w profesjonalnych szkoleniach, webinariach, indywidualnych tutoringach Fundacji Orange, aby wspólnie z mieszkańcami współtworzyć miejsce, które jak najlepiej odpowie na ich potrzeby. Pomoże w tym także system grywalizacji społecznej, którego celem jest motywowanie mieszkańców do działania na rzecz swojej okolicy.

W Pracowniach będą realizowane inicjatywy, których pomysłodawcami są grupy inicjatywne. Wśród nich np. nauka programowania dla dzieci, muzyczne warsztaty międzypokoleniowe,wspólne tworzenie gier planszowych, kursy językowe, warsztaty fotograficzne, zajęcia związane z regionalnymi tradycjami i wiele innych. Inicjatywy są skierowane do różnych grup odbiorców: dzieci i młodzieży, osób niepełnosprawnych, młodych matek i seniorów.

W plebiscycie Fundacji Orange biorą udział lokalne projekty z całej Polski: z Łękawicy, Polanki Wielkiej, Pcimia, Tuchowa, Myślenic (woj.małopolskie), z Lasek, Lipin, Chodkowa, Huszlewa, Radzymina (mazowieckie), Krypna Kościelnego, Folwarków Małych, Dubin, Dołubowa, Sokółki (woj., podlaskie), z Podlasek, Szczekarkowa, Stoczka Łukowskiego, Ryk (woj. lubelskie), Węgrzynowic, Dębniaka, Brzezin, Golesza Dużego (woj. łódzkie), z Czeszowa, Sokołowska, Przedmościa (woj. dolnośląskie), Skąpego, Wagańca, Cyprianki (woj. kujawsko-pomorskie), Brzegu, Głuchołazów,

Kotórz Wielkich w woj. opolskim, Czeladzi, Lgoty Mokrzeszy, Chechła (woj. śląskie), z Koła, Jarocina, Krajenki w wielkopolskiem oraz z województw: lubuskiego (Nietków, Bojadła), podkarpackiego (Łukawiec, Strzyżów), pomorskiego (Kołczygłowy, Lulemino), świętokrzyskiego (Przededworze, Raków), warmińsko-mazurskiego (Stawiguda, Wierzbica) i zachodniopomorskiego (Drzonowo, Kamień Pomorski).

Nowe Pracownie będą prezentem od Fundacji Orange z okazji 10-lecia działalności. Przez ten czas Fundacja przeznaczyła ponad 150 milionów złotych na inicjatywy społeczne, realizując autorskie długofalowe programy edukacyjne i zapewniając wsparcie dla ponad 900 organizacji, 3500 bibliotek publicznych, 10 000 szkół i 1000 szpitali w Polsce.

Program Pracownie Orange odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

[1] Por. D. Batorski, Polacy wobec technologii cyfrowych – uwarunkowania dostępności i sposobów korzystania, w: Diagnoza Społeczna 2013 Warunki i Jakość Życia Polaków – Raport

Źródło: informacja prasowa