Rozstrzygnięcie VIII edycji Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”

4 października 2023

Podczas Gali Finałowej VIII Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów” wręczono Złote, Srebrne i Brązowe Tarcze. 29 września organizatorzy pokazali filmy o zrównoważonym rozwoju, a niezależne Jury przyznało najlepszym regulaminowe nagrody.

Festiwal Filmów Odpowiedzialnych 17 Celów to jedyny w Polsce festiwal poświęcony filmom dokumentalnym i promocyjnym wyprodukowanym przez przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe oraz instytucje publiczne z zakresu zrównoważonego rozwoju  i  społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Nazwa Festiwalu bezpośrednio nawiązuje do Agendy ONZ i zawartych w niej 17 Globalnych Celów (SDGs). Poznaniacy uznali festiwal upowszechniający 17 SDGs za najlepszą inicjatywę pozarządową (nagroda Inicjatora 2016). W 2019 roku Polska Izba Ekologii przyznała Fundacji Res Severa nagrodę „Ekolaurów” za działania edukacyjne.

W tym roku na Festiwal zgłoszono 51 filmów, z czego do konkursu zakwalifikowano 41 produkcji filmowych.  Wszystkie konkursowe filmy można obejrzeć na kanale Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 celów” .

Najsilniej podczas 8. edycji Festiwalu reprezentowany był III sektor, czyli organizacje pozarządowe. W konkursie uczestniczyło 18 NGOsów.  Która z tych organizacji zdobyła Złotą, Srebrną lub Brązową Tarczę, widzowie dowiedzieli się 29 września w poznańskim Kinie Rialto. Podczas Gali nagrody otrzymali też przedstawiciele biznesu (16 filmów) oraz instytucji publicznych (7 zgłoszeń).

W wydarzeniu wziął udział gość specjalny, Waldemar Skorupka, Członek Rady Instytutu Humanites. Organizacja ta od ponad dekady wspiera rozwój jednostki i liderów społecznych, pomaga też w budowie kapitału społecznego oraz jego transformacji w obliczu globalnych trendów, a w szczególności skutków Rewolucji Technologicznej. Swoją misję realizuje w duchu afrykańskiego powiedzenia: „Potrzeba Całej WIOSKI, aby Wychować JEDNO DZIECKO – jednego człowieka. Istotny wkład w Galę Finałową miała też i publiczność, która wyłoniła własnego laureata.

– Bardzo cieszymy się z obecnego zaangażowania autorów filmów. Wysoki poziom artystyczny oraz różnorodność tematów niejednokrotnie sprawiają, że wyłonienie zwycięzców w określonych kategoriach jest prawdziwym wyzwaniem.  Mamy nadzieję, że widzowie Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów” zgodzą się z naszym werdyktem – mówi Rafał Górecki, szef Kina Bułgarska 19, dyrektor Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” i członek Jury Festiwalu 17 Celów.

 

Werdykt  – VIII Festiwal Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”

I sektor – Instytucje publiczne w tym samorządy

 • Złota Tarcza  – Gdańsk – Gdańsk Miastem Równości
 • Srebrna Tarcza – Sokółka/Sokólski Ośrodek Kultury –  Co dla mnie znaczy UE
 • Brązowa Tarcza – Darłowo –  Zobacz czy robisz to dobrze

II sektor – Biznes

 • Złota Tarcza – Geberit – Wolontariat w Nepalu
 • Srebrna Tarcza – Ergo Hestia/Ostoja – Jak pomagać dzikim zwierzętom. Poradnik dla każdego
 • Brązowa Tarcza –  Grupa Żabka/Fundacja Samodzielni Robinsonowie  – Dobry staż

III sektor – Organizacje Pozarządowe NGO

 • Złota Tarcza Stowarzyszenie mali bracia Ubogich  – Podaruj Wigilię
 • Srebrna Tarcza Fundacja Stocznia – Ogólnopolski panel obywatelski  – ludzi trzeba słuchać
 • Brązowa Tarcza Przystanek Schronisko – Koci wolontariat

Wyróżnienia

 • Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Koło w Szczecinie – Teledysk Orkiestry Perkusyjnej Gamelan
 • Phoenix Contact Wielkopolska- Jaki jest twój ślad węglowy?

Nagroda specjalna

 • Wolontariusze Fundacji Jacek z Szafy – Dzień dziecka

Nagroda Publiczności

 • Gdańsk – Gdańsk Miastem Równości
 • Auto Partner – Szlachetna  Paczka
 • Fundacja Aktywnych Furia – Misja Zenka

Źródło: inf. pras.