Rozmowa ze Krzysztofem Przyłuckim, laureatem 1. edycji nagrody „Ludzie, którzy zmieniają biznes”

10 kwietnia 2017

Do czwartku 13 kwietnia trwa nabór zgłoszeń kandydatów/ek do 2. edycji nagrody Forum Odpowiedzialnego Biznesu, wręczanej osobom, które działają na rzecz upowszechniania w Polsce społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Przy tej okazji zapytaliśmy lureatów 1. edycji o to czym było dla nich to wyróżnienie i czy warto zmieniać biznes na bardziej odpowiedzialny społecznie. Zachęcamy do lektury odpowiedzi laureata w kategorii Biznes – Krzysztofa Przyłuckiego.

Zgłoś kandydata/kę do nagrody „Ludzie, którzy zmieniają biznes”

Krzysztof Przyłucki, Właściciel, Folwarku Łękuk otrzymał nagrodę w kategorii Biznes za przekształcenie upadłego PGRu Łękuk w prężny ośrodek turystyczny, edukujący turystów z zakresu ochrony środowiska i wydatnie wpływający na sytuację gospodarczą najbliższej okolicy poprzez rozwój sieci kooperacji z lokalnymi mieszkańcami i małymi przedsiębiorcami).

Na czym polegała wprowadzona przez Pana zmiana w biznesie/firmie, za którą został Pan wyróżniony?

Postawiliśmy sobie zadanie podniesienia popegeerowskiego otoczenia z upadku gospodarczego, finansowego i społecznego. Musieliśmy się zmierzyć nie tylko z przebudową starej obory na nowoczesny hotel, ale także z przekształceniem lokalnej społeczności i przekonaniem ludzi do tego, że warto żyć, pracować i wiązać swą przyszłość z tym pięknym miejscem.

Jak z perspektywy osoby nagrodzonej, doświadczonej w działaniach z zakresu CSR i samej wprowadzającej pozytywne zmiany, opisałby Pan czynniki, które takiej zmianie sprzyjają? Co się musi wydarzyć, żeby zmiana była możliwa i przyniosła efekty?

Przede wszystkim zmiana wymaga lidera – osoby, która nie tylko wpadnie na pomysł zmiany, wymyśli ją, ale także będzie konsekwentnie, krok po kroku, wbrew wszelkim przeciwnościom i podszeptom, ją wdrażać w praktyce. Zmiana musi też trafić w swój czas. Wielu wizjonerów, którzy urodzili się „zbyt wcześnie”, nigdy nie wyszło poza wstępne wizje.

Czy z perspektywy czasu jest Pan w stanie powiedzieć, co Pan i biznes/firma zyskaliście dzięki wprowadzeniu zmiany?

Po siedmiu latach naszej pracy w Folwarku Łękuk różnica jest ogromna – okolica się rozwija, a nasi sąsiedzi już nie wyjeżdżają masowo do pracy na przysłowiowy zmywak, tylko pracują u nas, i przede wszystkim są dumni ze swojego Łękuka. Tysiące turystów z całej Polski i świata również zachwycają się tym miejscem.

 

Krzysztof Przyłucki 

Z wykształcenia informatyk, z zamiłowania pasjonat Mazur, biegania, kajakarstwa i dalekich podróży, a także rajdów ekstremalnych i ekstremalnych wyzwań biznesowych. Właściciel Folwarku Łękuk –  hotelu wellness na Dzikich Mazurach, który prowadzi wspólnie z żoną Izabelą.

Folwark Łękuk to obiekt harmonijnie wpisany w naturę i krajobraz kulturowy Dzikich Mazur, dbający o środowisko i rozwój społeczności lokalnej. Zdobywca Nagrody Głównej w kategorii Mały przedsiębiorca odpowiedzialny społeczne WaMa Boss 2015.