Robot dezynfekujący opracowany przez Siemensa wspiera walkę z koronawirusem

25 marca 2020

Dotyczy firmy: Siemens,

Inteligentne roboty dezynfekujące, opracowane zaledwie w ciągu jednego tygodnia przez Siemensa i firmę Aucma, już wkrótce pomogą chińskim szpitalom zwalczać różne typy wirusów, w tym obecnie najgroźniejszego – koronawirusa.

„Roboty dezynfekujące potrzebne od zaraz!”

Pośród przytłaczającej liczby informacji o trwającej w Chinach epidemii koronawirusa, to wezwanie przykuło szczególną uwagę Yu Qi, szefa zespołu badawczego w laboratorium stworzonym przez Siemensa i firmę Aucma. Korzystając ze swojego doświadczenia, w krótkim czasie specjaliści zaprojektowali inteligentnego robota dezynfekującego, którego głównym zadaniem będzie wyręczenie ludzi w sterylizacji obszarów wysokiego ryzyka zakażenia. W prace nad prototypem specjalistycznego robota włączył się cały zespół laboratorium. Pracowali pod presją czasu wiedząc, że zarówno personel szpitali, jak i pracownicy zajmujący się dezynfekcją potrzebują szybko wsparcia w walce z koronawirusem.

Elektryczny robot do dezynfekcji

Większość robotów dezynfekujących dostępnych na rynku jest napędzanych z dwóch źródeł: benzyną i energią elektryczną. Jednak ponieważ tankowanie robotów w miejscu pracy nie jest ani ekologiczne, ani wygodne, zespół postanowił  opracować wyłącznie elektryczne roboty do dezynfekcji. Pracownicy Siemensa w Chinach i firmy Aucma rozpoczęli projekt 7 lutego, zaraz po przedłużonych  obchodach chińskiego Nowego Roku. Pracowali nie patrząc na zegarek, optymalizując projekt robota tak, aby jak najszybciej przekazać go do realizacji i dostarczyć szpitalom. Zespół miał do pokonania szereg wyzwań, np. jak zmaksymalizować efekty sterylizacji przy mniejszym zużyciu środków dezynfekujących i jak poszerzyć do 360o zasięg opryskiwania, nawet w mniejszych pomieszczeniach.

Prototyp w tydzień!

Walidacja projektu obejmowała testy produktu i zbieranie opinii od użytkowników. Jednym z głównych założeń był stworzenie prostego w obsłudze robota, który byłby przystosowany do pracy w różnych warunkach użytkowania. Mimo licznych utrudnień – z uwagi na zagrożenie zarażeniem koronawirusem, członkowie zespołu badawczego pracowali ze sobą głównie przez telefony – prototyp powstał w bardzo szybkim tempie.

 – W tym czasie wykonałem tyle połączeń, że mój telefon cały czas się rozładowywał – wspomina Sun Zhaojun, kierownik projektu po stronie Siemensa.

15 lutego, w zaledwie tydzień od rozpoczęcia prac, zespół pomyślnie ukończył pierwszego robota dezynfekującego.

Informacje w czasie rzeczywistym

Zasilany baterią litową robot z dwoma dyszami do opryskiwania może dezynfekować od 20 000 do 36 000 m2 w ciągu 1 godziny. Obrotowa kamera zamontowana na jego szczycie przesyła filmy i informacje w czasie rzeczywistym do operatora, który zdalnie steruje maszyną. Aby umożliwić robotom łatwe poruszanie się na różnych nawierzchniach, zespół zastosował podwozie gąsienicowe zamiast kół, co znacząco poprawia zdolność do pokonywania przeszkód i wjazdu na wzniesienia. Nowe roboty dezynfekujące są gotowe do produkcji i już wkrótce zostaną wykorzystane w szpitalach do powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusów. W następnej kolejności zostaną dostarczone do szkół, biur, zakładów produkcyjnych i innych miejsc publicznych dla zapewniania bezpieczeństwa funkcjonowania  przebywających tam osób. Dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań, zarówno w konstrukcji robota, jak i autonomicznych systemach sterowania, zespół złożył już dwa wnioski o patenty krajowe nowej generacji maszyn.

Źródło: mat. pras.