Relacja z I spotkania Ambasadorów CSR Ligi Odpowiedzialnego Biznesu

26 listopada 2014

„Sposobem na zaczęcie jest skończenie mówienia i podjęcie działania.”

Walt Disney

W rankingu ulubionych miesięcy listopad nie zajmuje wysokiej pozycji. Na zewnątrz coraz zimniej, dni coraz krótsze i nierzadko brakuje energii do działania. Jest jednak w listopadzie takie wydarzenie, dzięki któremu baterie pewnej znanej firmy z króliczkiem odchodzą do lamusa.

Mowa o pierwszym spotkaniu Ambasadorów CSR Ligi Odpowiedzialnego Biznesu w ramach programu edukacyjnego Forum Odpowiedzialnego Biznesu, które odbyło się w weekend 22-23 listopada w siedzibie Fundacji Kronenbera przy Citi Handlowym w Warszawie.

21 studentów i studentek z całej Polski spędziło bardzo intensywne, wypełnione warsztatami dwa dni. Wyjątkową atmosferę spotkania podkreślają sami Ambasadorzy. Alina Boczoń z Gdańska: „Mam wrażenie, że nasz cenny wspólny mianownik jakim jest zainteresowanie CSR sprawił, że czuliśmy się tak swobodnie od pierwszej do ostatniej minuty spotkania.” Ewa Wojciechowicz z Warszawy: „Pełni energii i optymizmu ludzie, dużo wiedzy przekazanej nam w ciekawy sposób, okazja do niezobowiązujących i miłych rozmów, dobre jedzenie i moc INSPIRACJI.”

Spotkanie rozpoczęła Justyna Kozera, wicedyrektorka Forum Odpowiedzialnego Biznesu, która opowiedziała o organizacji oraz początkach programu Liga Odpowiedzialnego Biznesu. Wydarzenie jakim jest zjazd Ambasadorów CSR to do przede wszystkim okazja do tego aby zdobyć wiedzę merytoryczną przekazywaną przez praktyków, którzy z tematyką społecznej odpowiedzialności biznesu pracują na co dzień. Podczas warsztatu z Magdaleną Andrejczuk z Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Ambasadorzy mieli szansę uporządkować swoją wiedzę na temat CSR. Nie zabrakło takich elementów jak standardy AA100, GRI G4, ISO 26000 czy wizja 2050. Dawkę wiedzy o tym, jak angażować interesariuszy i prowadzić z nimi dialog przekazała Monika Kulik z Orange Polska. Pierwszy dzień spotkania kończyło spotkanie przy Podwieczorku przy CSR w kawiarni Bílý Koníček, gdzie naszym gościem był Przemysław Sendzielski założyciel Rano Zebrano, który inspirował do tego jak z pasją prowadzić własny, zrównoważony biznes.

Niedzielny poranek Ambasadorzy rozpoczęli od warsztatu z zarządzania różnorodnością prowadzonego przez Ewę Leśnowolską, menedżerkę Karty Różnorodności z Forum Odpowiedzialnego Biznesu. „Dzięki dużej liczbie angażujących ćwiczeń można było zobaczyć jak to wygląda w praktyce” komentuje Dagmara Golba z Krakowa. Bardzo oczekiwanym momentem było spotkanie z Mentorami, z którymi Ambasadorzy będą współpracować podczas swoich indywidualnych projektów. Podczas energicznej zabawy w LOB-dating, uczestnicy mieli okazję wzajemnie się poznać. Dzień zakończył Przemysław Oczyp z firmy konsultingowej Go Responsible, przedstawiając uczestnikom metodę Design Thinking jako innowacyjne rozwiązywanie problemów społecznych. Jak zaznaczyła Kasia Kościańczuk z Lublina „warsztat rozbudził nasze umysły i pozwolił puścić wodze fantazji”.

Wszyscy wrócili do domów zainspirowani i naładowani pozytywną energią. Kolejne spotkanie Ambasadorów CSR już 13-14 grudnia.

Ambasadorów spoza Warszawy gościł hostel Helvieta, a o podniebienia zadbało bistro Kubek i Ołówek podczas pysznego wegetariańskiego lunchu, oraz restauracja Znajomi Znajomych gdzie odbyła się kolacja integracyjna. Za fotoralację wydarzenia odpowiadał Adam Strumidło ze studia From Foto With Love a zdjęcia profilowe na portal www.lob.org.pl wykonał Grzegorz Kowalski.

Autorka: Aleksandra Nowak, koordynatorka programu Liga Odpowiedzialnego Biznesu