Raport na temat wolontariatu pracowniczego w postpandemicznym świecie

15 czerwca 2022

W dniu 14 czerwca 2022 International Association for Volunteer Effort (IAVE) opublikowało raport „Wolontariat korporacyjny w świecie po pandemii” przygotowany pod redakcją Lorrie Foster, Kenna Allena i Moniki Krol (raport w języku angielskim). Jest to obecnie najbardziej obszerna globalna analiza wolontariatu pracowniczego, stojących przed nim wyzwań, możliwości i kierunków rozwoju.

Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wywiadów z przedstawicielami 80 firm z siedzibą w 32 krajach, prowadzących działalność w ponad 175 państwach i zatrudniających ponad 8 milionów osób. Przeprowadzono także około 90 dodatkowych wywiadów z organizacjami non-profit, niezależnymi konsultantami i naukowcami bezpośrednio zaangażowanymi w wolontariat korporacyjny i perspektywami na ten temat.

Spośród partnerów Forum Odpowiedzialnego Biznesu w raporcie obecne są CCC i Kompania Piwowarska, a z międzynarodowych firm, których polskie oddziały są partnerami z FOB w raporcie, obecne są BNP Paribas i CEMEX.

Wśród polskich organizacji społecznych udział w badaniu wzięły Stowarzyszenie Wiosna z akcją Szlachetna Paczka oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

– To ważne i bardzo istotne badanie dla osób zajmujących się zawodowo wolontariatem pracowniczym. Dotychczas brakowało nam informacji i analiz na temat tego jak wolontariat pracowniczy rozwija się w skali regionalnej i globalnej. Badanie, pomimo tego, że zapoczątkowane w 2019 roku trafiło w trakcie realizacji na okres pandemiczny, który mocno wpłynął na kształt wolontariatu i wolontariatu pracowniczego na świecie. Nie zaskoczyły nas wyzwania widoczne w Europie, bo sami także dość dobrze je zdiagnozowaliśmy. Przede wszystkim jest to rozwój programów wolontariatu pracowniczego w firmach regionalnych i lokalnych, czyli sektorze MŚP, widoczne już w III Ogólnopolskim Badaniu Wolontariatu Pracowniczego, oraz niedobór pracowników mających wiedzę i umiejętności do zarządzania takimi działaniami, a dla których prowadzimy między innymi projekt edukacyjny „Od akcyjnego zaangażowania do aktywnego obywatelstwa – rozwój wolontariatu pracowniczego w Polsce”. Jednak sam raport jest skarbnicą wiedzy i wymaga głębszej lektury, ponieważ może pokazywać co nas czeka w wolontariacie pracowniczym w najbliższych czasach – mówi Karol Krzyczkowski z Forum Odpowiedzialnego Biznesu, który był jednym z uczestników badania.

Pobierz raport ze strony IAVE »