PZU opublikował nowy raport „Bezpieczne dziecko 2018”

10 września 2018

Dotyczy firmy: PZU,

PZU, partner Forum Odpowiedzialnego Biznesu, zdecydowało się powtórzyć badania dotyczące bezpieczeństwa dzieci i opublikować je w postaci raportu „Bezpieczne dziecko 2018”. To dokument, który jest istotnym głosem i wartościowym argumentem w dyskusji jak wspomagać rodziców w wychowaniu dzieci w kontekście ich bezpieczeństwa.

Jak wskazują wyniki najnowszego raportu PZU „Bezpieczne dziecko 2018”, 91 proc. (84 proc. w 2016 r.) rodziców uważa, że w dzisiejszym świecie na dzieci czyha więcej niebezpieczeństw niż w czasach, gdy sami byli mali. Zdecydowana większość badanych twierdzi, że to mama i tata powinni uczyć dzieci bezpiecznych zachowań.

Jednak aż 8 na 10 rodziców nie czuje się pewnie w tym temacie i chętnie skorzystałoby z pomocy ekspertów.

Coraz więcej zagrożeń

Mimo że większość rodziców zauważa nowe niebezpieczeństwa czyhające na ich dzieci, to jednak często działania najmłodszych pozostają poza kontrolą dorosłych. Przykładem zagrożenia, z którym rodzice nie mieli do czynienia jeszcze kilkanaście lat temu, jest Internet i rozwój nowoczesnych technologii. Prawie 80% przedszkolaków posiada własny telefon komórkowy lub tablet. Ten odsetek wśród nastolatków jest jeszcze wyższy, sięga aż 97% (93% w 2016).

Dzieci i młodzież bardzo chętnie korzystają z treści zamieszczonych w Internecie. Aż 77 proc. przedszkolaków ogląda filmy na YouTube lub innych serwisach (65 proc. w 2016), a 79 proc. nastolatków prowadzi aktywność w serwisach społecznościowych (wzrost o 8 pkt procentowych w stosunku do 2016 r.). Jednocześnie tylko 30 proc. rodziców przedszkolaków używa specjalnego oprogramowania, umożliwiającego  wgląd w działania dzieci w sieci. Dodatkowo im starsze dziecko tym rzadziej rodzice sprawdzają jego aktywność w Internecie.

Rozwój współczesnego świata sprawia, że zwiększa się liczba możliwych zagrożeń, na które narażone są najmłodsi. Dlatego PZU jako lider ubezpieczeń podchodzi do bezpieczeństwa w kompleksowy sposób. Nie tylko edukuje, ale także realnie pomaga rodzicom dbać o bezpieczeństwo ich dzieci

– W tym roku w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje z PZU” postanowiliśmy powtórzyć badania dot. bezpieczeństwa i ponownie zapytaliśmy rodziców m.in. o to, jak wspierać ich w opiece swych pociech. Wyniki tych rozmów nie tylko zebraliśmy w raporcie „Bezpieczne dziecko 2018”, ale wykorzystamy też w przyszłych inicjatywach – mówi Dorota Macieja, członek zarządu PZU Życie.

Przykład idzie z góry

Niezwykle ważna jest właściwa edukacja najmłodszych. Zdecydowana większość (96 proc.) badanych rodziców zgadza się, że to właśnie oni powinni uczyć odpowiednich zachowań. Jednak zauważają, że tempo codziennego życia utrudnia im to zadanie. Mimo iż świadomość rodziców wzrasta to aż 57 proc. badanych stwierdziło, że obecnie coraz trudniej wygospodarować im czas dla dziecka. Rodzice przyznają, że wolny czas z dzieckiem woleliby spędzić na świeżym powietrzu lub rozwijając zainteresowania i pasje. Na poważne rozmowy na temat bezpieczeństwa nie zostaje więc dużo czasu. Dodatkowo, rodzice często nie wiedzą jak w ciekawy sposób przekazać swoje doświadczenia lub nie są zadowoleni ze stanu swojej wiedzy. Dotyczy to np. tak istotnej kwestii jak udzielanie pierwszej pomocy.

54 proc. badanych nie czuje się pewnie w tym temacie. Poza tym postępowanie rodziców nie zawsze jest wzorcowe nawet w prostych, codziennych czynnościach, np. w ruchu drogowym. W 2016 r, niemal połowa z nich przekraczała dozwoloną prędkość, wioząc dzieci autem (dziś już tylko 38%), a co dziewiąty rodzic przechodzi na czerwonym świetle w obecności dziecka.

Rodzice potrzebują wsparcia

Raport „Bezpieczne dziecko 2018” wskazuje, że rodzice nie zawsze wiedzą, jak w prawidłowy sposób i we właściwym czasie nauczyć swoje dzieci odpowiednich zachowań w domu, na drodze, na wyjazdach czy w Internecie. Dlatego 78% rodziców chciałoby, aby ktoś pomagał ich dzieciom w ciekawy sposób zapoznawać się z zasadami bezpieczeństwa. Odpowiadając na tą potrzebę PZU od 2015 roku prowadzi program „Niestraszki” w formie szerokiej platformy edukacyjnej. Dzięki niej dzieci mogą bawiąc się także uczyć. Wspólnie z Niestraszkami poznają świat i uczą się o zagrożeniach.

W tym roku około 3/4 dzieci szkolnych wyjechało na wakacje i spędzały je głównie w Polsce – na ogół z rodzicami na wczasach, u rodziny, czy na obozie lub koloniach. 2/3 dzieci wzięło udział w imprezach o charakterze rodzinnym, ale tylko 1/3 dzieci, które wzięły udział w imprezach zetknęła się z tematyką bezpieczeństwa dzieci. Co ważne, niemal wszyscy rodzice orzekli, że wakacje to dobry czas na przeprowadzenie rozmowy z dzieckiem na temat bezpieczeństwa.

Dlatego Niestraszki także tego lata wyruszyły  na polskie plaże, gdzie pomagały rodzicom edukować najmłodszych. W ramach akcji Bezpieczne Wakacje z PZU Niestraszki odwiedziły sześć najpopularniejszych nadmorskich kurortów oraz Olsztyn.

– W warsztatach o bezpieczeństwie i przygotowanych przez Niestraszki animacjach wzięło udział ok. 7500 najmłodszych plażowiczów a dzięki obecności w programie „Słoneczna Stacja”, emitowanym przez telewizję Polsat, dotarliśmy z Niestraszkami i wiedzą nt. bezpieczeństwa i zdrowia do kilku milionów widzów w całej Polsce – mówi Joanna Gorczyca, dyrektora ds. prewencji i CSR.

Komentarz ekspertów:

– Pozytywnym zjawiskiem jest wzrost odsetka rodziców, którzy uważają, że ich rolą jest nauczanie dziecka dbałości o swoje bezpieczeństwo. Można zatem stwierdzić, że rodzice są coraz bardziej świadomi, jednak – co także wynika z badania – nie zawsze potrafią odpowiednio rozmawiać z dzieckiem lub nie mają wystarczająco dużo czasu. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że rodzice są dla dziecka najważniejszym autorytetem. Dlatego tak ważne jest, by zawsze dawali dobry przykład swoim własnym postępowaniem, np. przestrzegając przepisów drogowych i zachowując się rozważnie w różnych sytuacjach. Według mnie to nawet ważniejsze od rozmowyBartłomiej Morzycki – Prezes Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego

* Raport PZU „Bezpieczne dziecko 2018” powstał na podstawie badania uwzględniającego opinię 1161 rodziców dzieci w wieku 3-15 lat. W dniach 3-8 sierpnia przeprowadzono ankietowe badanie metodą CAWI.

źródło: materiały prasowe firmy

Pliki do pobrania:

raport_bezpieczne_dziecko_2018