Przestrzeń IKEA w miasteczku edukacyjnym Miniciti

25 października 2023

Dotyczy firmy: IKEA,

Miniciti to przestrzeń dla najmłodszych obywateli, w której dzieci uczą się i bawią. To miejsce uchyla przed nimi drzwi do dorosłego świata, pozwalając wcielać się w różne zawody i poznawać ich tajniki. Za przygotowanie przestrzeni odpowiada IKEA wraz z kilkunastoma partnerami.

Miniciti to projekt powstały w ramach inicjatywy Fundacji Miasto Dzieci. Koncept „miasta w mieście” otwiera przed najmłodszymi fascynujący świat, w którym każdy może zostać tym, kim chce. Zabawa polega na eksplorowaniu 13 różnych miejsc pracy poprzez zabawę, dzięki czemu podjęcie decyzji o zawodzie przyszłości może stać się prostsze.

– W IKEA wierzymy, że dzieci są przyszłością i zasługują na równe szanse i możliwości. Miniciti jest projektem wyjątkowym nie tylko ze względu na swoją kreatywną i interaktywną formę. To pierwszy taki projekt non-profit w Polsce. Zyski ze sprzedaży biletów zapewnią wstęp do Miniciti dzieciom ze środowisk zagrożonych wykluczeniem. Dlatego decyzja o włączeniu się w inicjatywę była dla nas naturalna. Chcemy wspierać dzieci w rozwoju ich talentów, zachęcać do doświadczania, testowania, sprawdzania i stale pobudzać ciekawość świata. Aby z tą samą dziecięcą ciekawością i kreatywnością wkroczyły w dorosły świat i znalazły w nim miejsce dobre dla siebie – mówi Aleksandra Reduch, koordynatorka ds. komunikacji IKEA Retail w Polsce.

Młode pokolenie projektantów i projektantek

W przestrzeni IKEA w Miniciti dzieci dowiedzą się m.in. jak projektowanie może zmieniać na lepsze życie osób w najbliższym otoczeniu. Poznają ten proces „od podszewki” i dowiedzą się, jakich kompetencji wymaga. Zobaczą też, jak projektowane są meble oraz wnętrza IKEA, tak by spełniały swoje funkcje.

– W strefie IKEA, tak jak w dorosłym życiu, zachowana musi być równowaga pomiędzy pracą a odpoczynkiem. Dlatego przy projektowaniu przestrzeni, oprócz części warsztatowej, powstała też strefa relaksu. Bajecznie kolorowa, tak jak kolorowy powinien być świat dziecka. Nastawiona na zabawę, odpoczynek i uwolnienie kreatywności. Myślę, że udało nam się stworzyć przestrzeń, która z jednej strony edukuje i przemyca mądre treści, ale nie zapomina o dobrej zabawie – dodaje Aleksandra Reduch.

Źródło: inf. pras.