Projekt OKNO

11 grudnia 2020

Dotyczy firmy: ERGO Hestia,

Projekt, w którym działania twórcze wychodzą poza ramy instytucji. OKNO to 15 wystaw 15 młodych artystów i artystek w miastach na terenie całego kraju. Wraz z finalistami i finalistkami 19. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii budowano artystyczny dialog z lokalnymi społecznościami. Efekty współpracy odkryjesz intencjonalnie lub przypadkiem – będą dostępne dla każdego przechodnia w kilkunastu miastach w Polsce.

W miastach na terenie całej Polski, we współpracy z pracownikami  mecenasa, STU ERGO Hestia, wybrano małe lokalne przedsiębiorstwa, których witryny na dwa tygodnie zamieniły się w przestrzenie artystyczne. Finalistki i finaliści APH prezentują w nich swoje projekty, przygotowane specjalnie z myślą o danym miejscu. Przestrzeń prezentowania wystaw jest nieoczywista, wychodząca poza mury instytucji kultury, nie mająca zazwyczaj nic wspólnego ze sztuką współczesną.
Z jednej strony świeże i zaskakujące okazały się spostrzeżenia artystów i artystek, dotyczące nie tylko miejscowości, ale również przedsiębiorstw i ich właścicieli. Z drugiej, interesujący był także odbiór realizacji przez społeczności lokalne, które niekiedy po raz pierwszy miały okazję spotkać się ze środowiskiem artystycznym. Rozmowy z przedsiębiorcami pokazały nam całe spektrum emocji – od zachwytu i wzajemnej inspiracji, po początkowe niezrozumienie, które wymagało wypracowania wspólnego języka, by dojść do konsensusu.

źródło: mat. pras.