Projekt OKNO – ogólnopolski cykl wystaw społecznie zaangażowanych

9 grudnia 2020

Dotyczy firmy: ERGO Hestia,

Organizatorzy zachęcają do poznania projektu, w którym działania twórcze wychodzą poza ramy instytucji. OKNO to 15 wystaw 15 młodych artystów i artystek w miastach na terenie całego kraju. Wraz z finalistami i finalistkami 19. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii budowany jest artystyczny dialog z lokalnymi społecznościami. Efekty współpracy odkryjesz intencjonalnie lub przypadkiem – będą dostępne dla każdego przechodnia w kilkunastu miastach w Polsce.

W miastach na terenie całej Polski, we współpracy z pracownikami  mecenasa, STU ERGO Hestia, wybrano małe lokalne przedsiębiorstwa, których witryny na dwa tygodnie zamienią się w przestrzenie artystyczne. Finalistki i finaliści APH prezentują w nich swoje projekty, przygotowane specjalnie z myślą o danym miejscu. Z założenia przestrzeń prezentowania wystaw jest nieoczywista, wychodząca poza mury instytucji kultury, nie mająca zazwyczaj nic wspólnego ze sztuką współczesną.

Wyboru miejsc dokonali pracownicy lokalnych oddziałów ERGO Hestii – osoby związane emocjonalnie z danym miastem czy regionem, które wskazały ważne dla nich i ich społeczności punkty na mapie. Wybór padł na sklepy czy lokale usługowe, których sytuacja ekonomiczna pogorszyła się wskutek pandemii, projekt zakłada bowiem wsparcie małych, lokalnych przedsiębiorców, zarówno finansowe, jak i w formie promocji poprzez zaangażowanie w działania artystyczne.

To właśnie na społeczny aspekt projektu położony jest szczególny akcent. Dzięki artystycznemu zagospodarowaniu witryn lokalne społeczności dostaną okazję do poszerzenia swojego punktu widzenia, będą mogły zetknąć się ze sztuką współczesną, która często kojarzona jest ze środowiskiem elitarnym i hermetycznym. Cykl wystaw i działań wokół nich przybrał formę wymiany doświadczeń młodych artystów, studentów wkraczających na rynek sztuki, z osobami ze znacznie odmiennych środowisk.
Tematyka projektu oscyluje wokół wspólnoty doświadczenia – w dobie pandemii i kryzysu ekonomicznego wszyscy, niezależnie od wykonywanego zawodu, stanęli przed licznymi wyzwaniami i trudnościami.

➡️ więcej o wystawie
➡️ wydarzenie FB

W projekcie OKNO udowadnia się, że sztuka współczesna może wejść w dialog ze środowiskami pozornie od niej odległymi, a alternatywą dla kultury w czasie pandemii nie jest jedynie przestrzeń wirtualna.
Artystki i artyści: Natalia Galasińska, Veronika Hapchenko, Maja Janczar, Agata Jarosławiec, Adam Kozicki, Anna Kwiatkowska, Małgorzata Mycek, Michał Myszkowski, Grażyna Monika Olszewska, Karolina Pawelczyk, Anna Rutkowska, Ewelina Węgiel, Jan Eustachy Wolski, Bożna Wydrowska, Katarzyna Wyszkowska.

Szczegółowe lokalizacje: dostępne na stronie projektu

Zespół kuratorski: Maja Wolniewska, Anna Palacz-Brzezińska

Projekt organizowany jest przez Fundację Artystyczna Podróż Hestii oraz ERGO Hestię, we współpracy z partnerami biznesowymi.
Partnerzy: Galeria Sztuki im. J. Tarasina w Kaliszu, BWA Tarnów, Galeria Biała w Lublinie

źródło: mat. pras.