O cyklu #OdPOWIEDZialnie na VI Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”

15 września 2021

17 września startuje Festiwal Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”. To jedyny w Polsce festiwal, gdzie swoje dobre praktyki mogą zaprezentować wszystkie 3 sektory: samorządy, biznes i organizacje pozarządowe. Pokazy konkursowe odbędą się online od 17 września, natomiast 24 września (Kino Rialto w Poznaniu) o regulaminowe Tarcze powalczą najlepsze festiwalowe filmy. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązuje jednak wcześniejsza rejestracja przez serwis Evenea. Forum Odpowiedzialnego Biznesu patronuje inicjatywie.

Filmowe zgłoszenia

Na program Festiwalu składają się bardzo różne filmy. Przedsiębiorstwa pokazują swoje dobre praktyki, a organizacje pozarządowe czy samorządy wskazują na problemy społeczne i sposoby ich rozwiązania. Do konkursu zgłoszono w tym roku 45 filmów. W kategorii „Przedsiębiorstwa” do pokazu przyjęto filmy 15 przedsiębiorstw i fundacji korporacyjnych. Organizacje pozarządowe i inne podmioty zgłosiły 20 obrazów filmowych, a samorządy 10 filmów.

Złote, Srebrne i Brązowe Tarcze do zdobycia

VI Festiwal Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów” to konkurs najlepszych krótkich form filmowych (w tym filmów promocyjnych i reklamowych), nie trwających dłużej niż 5 minut, wyprodukowanych przez przedsiębiorstwa, organizacje non profit, jednostki samorządu terytorialnego oraz inne podmioty zainteresowane zrównoważonym rozwojem i społeczną odpowiedzialnością. Tematy poruszane podczas Festiwalu dotyczą 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Do udziału w festiwalu organizatorzy kwalifikują filmy promocyjne i reklamowe według następujących kryteriów: filmy muszą poruszać ważne problemy społeczne, upowszechniać założenia 17 globalnych celów lub społecznej odpowiedzialności biznesu i pokazywać je w praktyce, a także propagować uniwersalne wartości. Nie bez znaczenia jest wysoki poziom artystyczny.

Zgłoszenie i projekcja filmu w konkursie jest bezpłatna. Niezależne jury, złożone z ekspertów w swoich dziedzinach wybierze spośród nadesłanych filmów te najlepsze. Na laureatów czekają Złote, Srebrne i Brązowe Tarcze, natomiast internauci oglądający filmy w internecie wskażą swojego faworyta. Nagrody te są o tyle cenne, że zdobywcy nagród mogą liczyć na bezpłatną promocję w całej Polsce i pokazanie filmików w ramach specjalnego przeglądu. Przegląd „17 Celów” to najlepsze festiwalowe filmy pokazywane już od 2017 roku.

Oprócz Nagrody Publiczności organizatorzy wręczą też nagrodę specjalną. W tym roku nagrodę specjalną otrzyma Forum Odpowiedzialnego Biznesu za projekt #OdPOWIEDZialnie. Jest to filmowy projekt, gdzie ekspercko wypowiadają się przedstawiciele i przedstawicielki firm partnerskich Forum Odpowiedzialnego Biznesu. W ramach odcinków poruszają oni aktualne tematy społeczne oraz środowiskowe z zakresu zrównoważonego rozwoju biznesu.

Program Festiwalu

Festiwal odbywać się będzie w dniach 17-24 września w formule hybrydowej, wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, trzeba się jednak zarejestrować na portalu Evenea. Gala Finałowa Festiwalu odbędzie się 24 września w kinie Rialto w Poznaniu.

17 września (piątek)

Godz. 12.00 – 13.00 – inauguracja Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów” – rusza projekcja online filmów, start głosowania internautów (tutaj)

18 września (sobota)

Godz. 12.00 – 13.00 – Filmy warte obejrzenia – przegląd filmów pozakonkursowych (tutaj)

19 września (niedziela)

Godz. 12.00 – 13.00 – Filmy warte obejrzenia – przegląd filmów pozakonkursowych (nagranie)

20 września (poniedziałek)

Godz. 17.00 – 21.00 – warsztat „Działaj optymalnie, zamiast maksymalnie” (tutaj)

21 września (wtorek)

Godz. 8.55 – 9.40 – Przegląd szkolny (w pigułce) (tutaj)

22 września (środa)

Godz. 12.00 – 13.30 Webinar #OdPOWIEDZialnie. Rozmowa o projekcie filmowym Forum Odpowiedzialnego Biznesu (tutaj)

23 września (czwartek)

Godz. 12.00 – 13.30 – Dobra Organizacja 2030 – światowe trendy w zakresie wzmocnienia przywództwa, kultury pracy i kapitału ludzkiego w organizacji. Paweł Oksanowicz rozmawia z Tomaszem Dzidą (tutaj)

24 września (piątek)

Godz. 18.00 – Kino Rialto, wręczenie nagród, Finał Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów” (tutaj)

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja CSR Res Severa (www.ressevera.pl)

Więcej informacji: www.17celow.pl

Źródło: Materiały prasowe