Procter & Gamble w Polsce nie wysyła na składowiska żadnych odpadów produkcyjnych

2 czerwca 2014

Dotyczy firmy: P&G,

Firma Procter & Gamble ogłosiła, że zakłady koncernu w Polsce nie wysyłają żadnych odpadów produkcyjnych na składowiska. W tym roku status „Zero Odpadów na Składowiska” osiągnęła także warszawska fabryka pieluszek Pampers. W rezultacie, Polska stała się drugim po Niemczech krajem na świecie, w którym wszystkie zakłady P&G wyeliminowały przekazywanie odpadów produkcyjnych do składowania.

P&G, firma oferująca takie marki jak Gillette®, Ariel®, Always® czy Pampers®, realizuje swoją misję poprawy życia ludzi na całym świecie, jednocześnie ograniczając swój wpływ na środowisko. Firma postępuje według założeń Długoterminowej Wizji Zrównoważonego Rozwoju, ogłoszonej w 2010 roku. Jednym z jej wielu ambitnych celów jest ograniczenie do 0,5% ilości materiałów opuszczających zakłady firmy w postaci odpadów. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i kreatywnych rozwiązań służących ponownemu wykorzystaniu odpadów, od 2010 roku ilość odpadów udało się zredukować do poziomu 0,65%.

”Zero odpadów na składowiska” we wszystkich pięciu zakładach P&G w Polsce

P&G w Polsce w znaczący sposób przyczynia się do realizacji założeń globalnej Wizji Zrównoważonego Rozwoju w zakresie odpowiedzialnego gospodarowania odpadami. Status „Zero Odpadów Na Składowiska” osiągnęły już wcześniej dwie fabryki Gillette w Łodzi, fabryka kosmetyków do pielęgnacji skóry w Aleksandrowie Łódzkim i centrum dystrybucyjne w Sochaczewie. W tym roku dołączyła do nich warszawska fabryka pieluszek Pampers. Dzięki temu, Polska jest drugim krajem, po Niemczech, w którym żaden zakład P&G nie wysyła odpadów na składowiska. W jaki sposób udało się to osiągnąć?

Aby całkowicie wyeliminować wysyłanie odpadów produkcyjnych na składowiska konieczne było wdrożenie wielu innowacyjnych rozwiązań dających odpadom drugie życie. Wprowadziliśmy je wspólnie z naszym partnerem, firmą Aminex, będącą odbiorcą odpadów dla wszystkich placówek P&G w Polsce. W warszawskiej fabryce Pampers do recyklingu kierujemy prawie 90% odpadów,
w postaci m.in. rdzeni kartonowych, ścinek plastikowych czy folii. Pozostałe 10% jest utylizowane
w procesie termicznym, w trakcie którego odzyskiwana jest energia cieplna, ponownie wykorzystywana w dalszych procesach w przemyśle
– mówi Jacek Bogusz, ekspert ds. ochrony środowiska w warszawskiej fabryce Pampers.

Inne fabryki P&G także opracowały wiele sposobów na ponowne użycie odpadów. W łódzkiej fabryce Gillette, produkującej maszynki i ostrza do golenia, plastikowe rączki maszynek są przetwarzane m.in. na plastikowe pojemniki, doniczki czy plastikowe elementy wieszaków na ubrania. Odpady metalowe trafiają do huty w celu przetopienia i ponownego użycia w przemyśle metalurgicznym.

W fabryce kosmetyków do pielęgnacji skóry w Aleksandrowie Łódzkim wszystkie odpady plastikowe, szklane i metalowe poddawane są recyklingowi. Z palet służących do składowania produktów powstają natomiast drewniane panele podłogowe. Fabryka P&G w Aleksandrowie posiada również własną oczyszczalnię ścieków, która filtruje płynne nieczystości, zanim trafią do miejskiej kanalizacji.

W działania ograniczające wysyłkę odpadów na wysypiska są także zaangażowane inne zakłady P&G. Co roku w Centrum Dystrybucyjnym w Sochaczewie 229 ton kartonu jest poddawanych recyklingowi, przyczyniając się do uratowania 4000 drzew.

Drugie życie odpadów globalnie

Niemal połowa, bo aż 60 spośród ponad 130 zakładów P&G na całym świecie nie wysyła odpadów produkcyjnych na składowiska. Status „Zero Odpadów” mają wszystkie zakłady P&G w Europie Środkowej. Oprócz polskich są to również: fabryka produktów do higieny kobiecej i fabryka pieluszek Pampers na Węgrzech oraz fabryka detergentów w Czechach. Wymienione zakłady również mogą pochwalić się wdrożeniem wielu rozwiązań pozwalających na ponowne użycie odpadów. Na przykład w węgierskiej fabryce produktów do higieny kobiecej, odpady z np. podpasek Always są cięte i wykorzystywane jako opał w lokalnej cementowni.

P&G bardzo aktywnie działa w zakresie zmniejszenia wpływu na środowisko naturalne na wielu płaszczyznach. Oprócz ograniczenia wysyłki odpadów na składowiska, odpowiada także na takie problemy, jak ochrona zasobów i wykorzystanie zasobów z odnawialnych źródeł. Firma stosuje tę zasadę także w przypadku produktów, m.in. poprzez kompaktyzację opakowań.

Źródło: informacja prasowa