Pracownicy Siemens działają na rzecz czystych oceanów

15 maja 2019

Dotyczy firmy: Siemens,

Każdego roku ponad 8 mln ton plastiku ląduje w oceanach. Jedną z głównych przyczyn tego stanu rzeczy jest brak recyklingu plastiku, używanego powszechnie między innymi do produkcji opakowań i pojemników. W odpowiedzi na ten problem, pracownicy firmy Siemens zaprojektowali kubki wielokrotnego użytku wykonane z plastiku pochodzącego z recyklingu.

Pracownicy Siemens SRE Restaurant Services dołączyli do grona osób aktywnie działających na rzecz czystych oceanów i zaprojektowali kubki wielokrotnego użytku wykonane z plastiku pochodzącego z recyklingu. Członkowie zespołu wykorzystali oprogramowanie CAD, aby zrealizować swój pomysł.

– Zaczęliśmy od zaprojektowania kubka stworzonego z dwóch materiałów, który spełniałby wymagania przemysłu spożywczego – wspomina Felix Fischer, aktywny zwolennik inicjatywy.

Podstawowa część kubka została wykonana z odzyskanego plastiku i pokryta warstwą tworzywa sztucznego przeznaczonego do kontaktu z żywnością. Dzięki różnym aplikacjom w Solid Edge zespołowi udało się stworzyć złożoną, swobodną konstrukcję powierzchni o ciekawej fakturze przypominającej falistą powierzchnię oceanu.

– Choć to stosunkowo nieskomplikowany produkt, proces produkcji był znacznie łatwiejszy – dodaje Felix Fischer.

Od najwcześniejszego etapu projektowania produkt w ponad 40% składał się z odzyskanego plastiku z oceanów. Umożliwiło to redukcję emisji CO2 o 45 procent. Projekt otrzymał nagrodę w dziedzinie zrównoważonego rozwoju w konkursie Solid Edge Contest 2018.

Opracowany kubek do napojów może posłużyć jako przykład wykonalności w zakresie wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu – także do tworzenia bardziej skomplikowanych konstrukcji, dzięki podejściu wielomateriałowemu w obróbce addytywnej. Jednakże, aby uzyskać wyższą jakość produktów, a tym samym rozszerzyć obszary zastosowania na jednostki organizacyjne Siemens, konieczne jest zwiększenie przetwarzalności włókien plastikowych odzyskanych z oceanów.

Źródło: mat. pras.