Pracodawcy RP nagrodzili firmy, które szczególnie dbają o zdrowie pracowników

4 października 2016

W pierwszym dniu I Kongresu Zdrowia Pracodawców RP, 29 września, ogłoszeni zostali zwycięzcy konkursu „Zdrowy pracownik, zdrowa firma”. Organizacja zrzeszająca pracodawców nagrodziła 2 firmy, które w szczególny sposób dbają o stan zdrowia swoich pracowników, a także wyróżniła 9 firm, których działania również powinny być stawiane za wzór dla pozostałych pracodawców.

„Zdrowy Pracownik, Zdrowa Firma” to pierwszy konkurs w Polsce, którego celem jest docenienie wysiłków podejmowanych przez pracodawców na rzecz poprawy stanu zdrowia swoich pracowników. Konkurs skierowany jest do firm, instytucji i organizacji zrzeszonych bezpośrednio bądź pośrednio w Pracodawcach RP, które w swojej działalności wykraczają poza obowiązki ochrony zdrowia  pracowników, określone przez ustawodawcę. Nagrody i wyróżnienia przyznane zostały na podstawie wypełnionych i przesłanych ankiet, w których opisano działania podejmowane przez każdą firmę na rzecz pracowników. Rozdanie nagród uwieńczyło pierwszy dzień I Kongresu Zdrowia Pracodawców RP.

Poza debatami eksperckimi podczas Kongresu, chcieliśmy posłużyć się też dobrym przykładem, czyli wskazać i nagrodzić firmy, instytucje i organizacje, które w swojej działalności wykraczają poza zakres obowiązków i w szczególny sposób dbają o zdrowie i samopoczucie swoich pracowników. W konkursie „Zdrowy pracownik, zdrowa firma” wyłoniliśmy 11 przedsiębiorstw, które chcemy stawiać innym za wzór. Biznes to przede wszystkim ludzie i przedsiębiorstwa. Bez zdrowych i chętnych do pracy pracowników nie będą mogły się rozwijać. Dlatego coraz więcej firm rozwija różnego rodzaju aktywności na tym polu: czy to zapewniając dodatkową opiekę zdrowotną, czy to oferując zajęcia sportowe, badania profilaktyczne czy programy zdrowotne. – mówi dr Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.

Do konkursu zgłosiło się kilkadziesiąt firm, które gwarantują swoim pracownikom dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne, ale przede wszystkim promują wśród nich zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną.

Chcemy wyróżnić firmy, które podejmują działania, wpływające na poprawę zdrowia pracowników. Dbanie o zdrowia pracownika można porównać do dbania o miłość, które procentuje w przyszłości silną i długotrwałą relacją. – mówi Dorota Hryniewiecka-Firlej, prezes Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA i Wiceprezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, członek kapituły przyznającej nagrody.

Podczas uroczystej gali kończącej pierwszy dzień I Kongresu Zdrowia Pracodawców RP nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach wręczali Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Jarosław Pinkas i Prezydent Pracodawców RP, Andrzej Malinowski.

W kategorii „Małe Przedsiębiorstwa” wyróżnione zostały dwie firmy: Horus Innowacyjne Materiały Przemysłowe Sp. z o.o. oraz firma Polmass S.A. z Bydgoszczy za motywowanie pracowników do aktywnego oraz zdrowego trybu życia.

Główną nagrodę w kategorii „Średnie Przedsiębiorstwa” przyznano firmie Farm Frites Poland Sp. z o.o.  za promowanie aktywności fizycznej pracowników, zdrowego odżywiania i work-life balance oraz podjęcie wyjątkowego wysiłku w zakresie profilaktyki zdrowotnej. Wyróżnione w tej kategorii zostały firmy Johnson & Johnson Poland Sp. z o.o. i Sodexo Benefits and Reward Services Polska.

W kategorii „Duże Przedsiębiorstwa” zwyciężyła firma Volkswagen Poznań Sp. z o.o. za strategiczne, kompleksowe podejście do ochrony zdrowia pracowników, poprawy ich komfortu życia i pracy oraz działania wspomagające zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym. Wyróżnienia w tej kategorii uzyskały: Coca-cola HBC Polska Sp. z o.o., Grupa Azoty S.A., Koleje Mazowieckie – KM Sp. z o.o., Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o., a także PwC Polska.

Firmy, które zwyciężyły w każdej kategorii otrzymały statuetkę autorstwa Krzysztofa Renesa, absolwenta Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie, który wg brytyjskiego Aesthetica Magazine umieszczony w zestawieniu Future Now – setki współczesnych artystów ze świata (2016 rok). Statuetka przedstawia pracodawcę, ponieważ to jego wysiłek i zaangażowanie jest nagradzane niniejszą rzeźbą – pewnie stojącą postać, która trzyma abstrakcyjny obiekt w geście symbolizującym opiekuńczość, chęć dzielenia się, zaangażowanie. Właśnie takie cechy charakteryzują tych pracodawców, którzy w szczególny sposób dbają o zdrowie swoich pracowników. Abstrakcyjna forma, nieforemnej bryły, symbolizuje ciągłą pracę a jej wielościenność odnosi się do grupy pracowników, którą to podmiot dzieła opiekuje się i o której witalność dba. Ważnym elementem rzeźby jest podstawa, która stawia laureata wysoko, ponad innymi. Jest to nobilitacja, która mówi, że jeśli chcesz więcej, opiekujesz się, dzielisz się, ciężko pracujesz to jesteś na szczycie – wygrałeś.

I Kongres Pracodawców RP to wyjątkowe wydarzenie, którego celem jest wypracowanie rekomendacji dotyczących takiej organizacji polskiego systemu zdrowia, aby Polacy mogli jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem i być aktywnymi uczestnikami życia gospodarczego.

Podczas drugiego dnia Kongresu na ręce Ministra Zdrowia, Konstantego Radziwiłła zostanie  przekazana Księga Rekomendacji kierunku zmian dla polskiego systemu ochrony zdrowia. Rekomendacje, które się w niej znalazły były opracowywane przez 120 ekspertów w ciągu sześciu miesięcy w trakcie warsztatów poświęconych poszczególnym segmentom systemu ochrony zdrowia w Polsce organizowanych przez Pracodawców RP.