Praca dla nowych specjalistów

5 marca 2008

Ich wizytówki często budzą zdziwienie. Zwłaszcza gdy pod nazwiskiem jest tylko angielska wersja tytułu. Powstałych w ostatnich latach stanowisk manager ds. CSR, sox manager, specjalista ds. zarządzania kryzysowego nie ma jeszcze na krążących w Internecie listach nowych specjalności. Ale coraz częściej można je znaleźć w ofertach pracy.

Menedżer czy specjalista ds. CSR to stanowisko, które łączy pozytywne cechy biznesu z czynieniem dobra. To taka organizacja pozarządowa w wydaniu korporacyjnym – śmieje się Przemysław Pohrybieniuk, dyrektor ds. relacji zewnętrznych w Danone, który w zarządzie firmy odpowiada za jej strategię i działania związane z Corporate Social Responsibility, czyli społeczną odpowiedzialnością biznesu.

W Polsce mało jeszcze popularna społeczna odpowiedzialność biznesu na Zachodzie jest już nieodłącznym elementem działalności przedsiębiorstw. A to oznacza rosnący popyt na menedżerów i specjalistów w tej dziedzinie. Także w Polsce, gdzie – jak ocenia Mirella Panek-Owsiańska, prezes Forum Odpowiedzialnego Biznesu – rozwój CSR to kwestia ostatnich dwóch, trzech lat. Jej zdaniem w polskich firmach jest na razie 10 menedżerów CSR, którzy kierują zwykle kilkuosobowymi działami.Wśród CSR-owców przeważają ludzie z praktyką w Public Relations, choć są też specjaliści ochrony środowiska i dawni działacze organizacji pozarządowych.Panek-Owsiańska twierdzi, że brakuje studiów podyplomowych dla kandydatów na te stanowiska. Coraz więcej wyższych szkół zwraca się jednak do FOB o pomoc merytoryczną w przygotowaniu programów nauczania CSR.

źródło: Rzeczpospolita