Kim jesteśmy
Współpraca
Promocja
Baza wiedzy
Rada i Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie dyrektywy dotyczącej raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju. Oznacza to większą transparentność przedsiębiorstw, na której skorzystają obywatele, konsumenci i inwestorzy.
We wniosku wskazano konieczność usunięcia niedociągnięć w istniejących przepisach dotyczących publikowania informacji pozafinansowych. Do tej pory ich jakość była niewystarczająca, aby umożliwić ich właściwe uwzględnienie przez inwestorów. Utrudnia to przejście na zrównoważoną gospodarkę.
– Porozumienie to jest doskonałą wiadomością dla wszystkich europejskich konsumentów. Będą teraz lepiej informowani o wpływie biznesu na prawa człowieka i środowisko. Oznacza to większą transparentność przedsiębiorstw, na której skorzystają obywatele, konsumenci i inwestorzy. To jest koniec greenwashingu – powiedział Bruno le Maire, francuski minister gospodarki, finansów oraz suwerenności przemysłowej i cyfrowej.
Dyrektywa dotycząca raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju modyfikuje podobny dokument z 2014 roku. Wprowadza bardziej szczegółowe wymogi sprawozdawcze i zobowiązuje duże firmy do raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju, takich jak kwestie środowiskowe, kwestie społeczne, prawa człowieka i ład korporacyjny.
Dyrektywa ponadto wprowadza również wymóg certyfikacji sprawozdawczości dotyczącej zrównoważonego rozwoju, a także poprawia dostępność informacji, wymagając ich publikacji w przeznaczonej do tego sekcji raportów zarządczych firmy.
Europejska Grupa Doradcza ds. Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG) będzie odpowiedzialna za ustanowienie standardów europejskich, korzystając z doradztwa agencji europejskich.
Przepisy UE dotyczące informacji pozafinansowych mają zastosowanie do wszystkich dużych spółek i wszystkich spółek notowanych na rynkach regulowanych. Firmy te są również odpowiedzialne za ocenę informacji na poziomie swoich spółek zależnych.
Zasady mają również zastosowanie do MŚP notowanych na giełdzie, biorąc pod uwagę ich specyfikę. W okresie przejściowym MŚP będą mogły skorzystać ze specjalnej klauzuli, dzięki której będą one zwolnione ze stosowania dyrektywy do 2028 r.
Raportowanie musi być poświadczone przez akredytowanego niezależnego audytora lub podmiot certyfikujący. Niezależny audytor lub podmiot certyfikujący muszą zapewnić, że informacje dotyczące zrównoważonego rozwoju są zgodne ze standardami certyfikacji przyjętymi przez UE.
Stosowanie rozporządzenia będzie odbywać się w trzech etapach:
Źródło: consilium.europa.eu
💡 Mamy dobre wieści dla mieszkańców_ek Krakowa ;) 📍@PKN_ORLEN uruchomił w Krakowie swoją pierwszą w Polsce mobilną stację tankowania wodoru 📍👉 autobus miejski po pełnym zatankowaniu będzie mógł przejechać do 350 km 📈 https://odpowiedzialnybiznes.pl/aktualno%C5%9Bci/paliwo-wodorowe-zasili-komunikacje-miejska-w-krakowie/
💬 Prezentujemy rozmowy o #CSR i #ESG z 9. Targów CSR! ➡️https://odpowiedzialnybiznes.pl/aktualno%C5%9Bci/rozmowy-o-zrownowazonym-rozwoju-i-esg-zobacz-materialy-wideo-z-targow-csr-2022/
🗓 📍 Wszystkich uczestników_czki @WUF_UNHabitat w Katowicach zachęcamy do udziału w debacie „Wspieranie zielonej przedsiębiorczości na szczeblu lokalnym” @SantanderBankPL , @GRIDWarszawa. https://odpowiedzialnybiznes.pl/aktualno%C5%9Bci/debata-o-przyjaznej-dla-ludzi-i-srodowiska-przedsiebiorczosci-podczas-swiatowego-forum-miejskiego/