(Po)moc lokalnych liderów IKEA

1 sierpnia 2017

Dotyczy firmy: IKEA,

Ponad milion złotych przekazanych na stypendia dla 729 uczniów w 200 polskich szkołach, 15 lokalnych projektów społecznych oraz tysiące zaangażowanych klubowiczów IKEA FAMILY. To efekt pięciu edycji programu „Na Rodzinę Można Liczyć” oraz współpracy firmy IKEA, partnera Forum Odpowiedzialnego Biznesu, z Fundacją Świętego Mikołaja.

Program stypendialny „Na Rodzinę Można Liczyć” współtworzyła Fundacja Świętego Mikołaja oraz pracownicy i klienci sklepów IKEA. Co roku, przez wybrany okres, za każde okazanie karty IKEA FAMILY przy kasie, firma przekazywała 50 groszy na stypendia. Przez 5 lat trwania programu uczniowie otrzymali wsparcie o łącznej kwocie przekraczającej milion złotych.
– Kiedy ponad 5 lat temu tworzyliśmy program wsparcia dla młodzieży w Polsce, chcieliśmy przede wszystkim pomagać finansowo. Wiele zdolnych dzieci, szczególnie w mniejszych miejscowościach, najzwyczajniej potrzebowało środków do tego, by się rozwijać – pojechać na obóz sportowy, kupić instrument, na którym grają, zapisać się na kurs fotograficzny, o którym zawsze marzyli. W miarę prowadzenia kolejnych edycji, program zmieniał się w kierunku wspierania i rozwijania lokalnych liderów społecznych – młodych ludzi, którzy dzięki swojej pasji i zaangażowaniu potrafią zainspirować i porwać innych do wprowadzania zmian – podsumowała Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju, IKEA Retail w Polsce.
Ideą programu była budowa aktywnego społeczeństwa obywatelskiego, w tym wsparcie uzdolnionej i wrażliwej społecznie młodzieży. Uczniowie, dzięki stypendiom, mogli realizować swoje pasje, rozwijać talenty i zdobywać nowe umiejętności, jednocześnie inspirując innych do zmiany swojego otoczenia na lepsze. W efekcie brali udział w zajęciach dodatkowych oraz realizowali się jako liderzy lokalnych projektów społecznych.
– Program „Na Rodzinę Można Liczyć” jest niezwykły, ponieważ łączył wielu pozornie obcych sobie ludzi. W jego realizację zaangażowali się pracownicy firmy IKEA, klienci sklepu, fundacja oraz szkoły i nauczyciele. To niesamowite jak wiele dobrego może zdziałać w swojej okolicy ambitna młodzież, jeśli tylko otrzyma szansę i wsparcie – dodała Joanna Paciorek, wiceprezes Fundacji Świętego Mikołaja.
Od 1 sierpnia 2017 roku we wszystkich sklepach IKEA w Polsce będzie można zobaczyć wystawę podsumowującą ostatnią już edycję programu „Na Rodzinę Można Liczyć”. Przedstawia ona projekty przeprowadzone przez tegorocznych stypendystów w ramach konkursu grantowego. Szkoły, które brały udział w programie mogą kontynuować działalność stypendialną w ramach programu Fundacji Świętego Mikołaja. Więcej informacji na www.mikolaj.org.pl.
źródło: materiały prasowe firmy