Pojazdy napędzane paliwem zostanę zakazane w Holandii do 2025 roku

20 kwietnia 2016

Jesteśmy przyzwyczajeni do radykalnych polityk transportowych w Holandii, ale ta decyzja wyprzedza wszystko, co widzieliśmy dotychczas. Począwszy od roku 2025, mieszkańcy Holandii, nawet jeśli by tego chcieli, nie będą w stanie kupić samochodów z silnikiem Diesla ani tych napędzanych benzyną. Zgodnie z prawem, w sprzedaży dostępne będą tylko pojazdy o zerowej emisji.

Pojawił się brak poparcia w tym temacie ze strony opozycji. Jest on jednak zaskakująco niski, biorąc pod wyznaczone ramy czasowe, niezwykle krótkie z perspsketywy biurokratycznych terminów. Wystarczy wyobrazić sobie, że  ktoś próbuje dokonać czegoś podobnego w USA.

Nowe prawo będzie łatwiejsze do wdrożenia, ze względu na obecnie popularne w kraju spacery, jazdę na rowerze oraz przemieszczanie się pojazdami napędzanymi elektrycznie. Według portalu Inside EVS, 43 tysiące nowych samochodów elektrycznych zostało zakupionych w Holandii w roku 2015. Jay Cole, autor artykułu, zaznacza,  że mowa o tych autach, które zostały zarejestrowane. Taka liczba daje pojazdom elektrycznym 9,6% udziałów na rynku.

W Holandii, 31% mieszkańców korzysta z roweru jako podstawowego środka transportu, a 27% – przemieszcza się na rowerze podczas wszystkich podróży (nie tylko po obszarze miasta). Z transportu publicznego korzysta 11% społeczeństwa,  a 49% osób nadal deklaruje samochód jako swój główny środek transportu.

Holandia wydaje się być zdecydowana na odłączenie się od smoczka z olejem, a jeśli nowa polityka zadziała, realizacja tego celu może zostać przyspieszona. Możliwy jest też pozytywny efekt uboczny. Jeśli istnieją sektory, wciąż nie obsługiwane za pomocą pojazdów elektrycznych, to przed wejściem w życie nowych regulacji w 2025 roku, może rozkwitnąć rynek używanych samochodów. Natomiast potem być może wszystkie pojazdy ciężarowe nie będą potrzebować już kierowców.

czytaj dalej na http://www.fastcoexist.com/3058649/the-netherlands-will-ban-new-gasoline-powered-vehicles-by-2025