PKN ORLEN wspiera walkę z szarą strefą

6 lipca 2020

Dotyczy firmy: PKN Orlen,

PKN ORLEN przekazał Krajowej Administracji Skarbowej 32 nowoczesne samochody, które wzmocnią kontrole transportu paliw na drogach. Dodatkowo koncern wyposaży KAS także w systemy łączności do 200 specjalistycznych pojazdów. Darowizny o wartości ponad 15,5 mln zł to wsparcie działań administracji państwowej na rzecz walki z szarą strefą, dzięki którym w ostatnich latach PKN ORLEN odnotował 48% wzrost sprzedaży oleju napędowego i 26% wzrost sprzedaży benzyny.

Wcześniej koncern przekazał organom skarbowym 15 samochodów wyposażonych w cyfrowy system łączności i 7 mobilnych laboratoriów. Likwidacja szarej strefy korzystnie wpływa na wyniki koncernu. Od 2015 do 2019 roku znacząco wzrosła sprzedaż paliw na stacjach ORLEN – oleju napędowego o 48% do 17,4 mln ton, natomiast benzyny o 26% do 4,7 mln ton. W tym samym czasie o blisko 26% wzrosły też przychody PKN ORLEN ze sprzedaży.

Tylko za pierwszy kwartał tego roku koncern wpłacił do budżetu państwa ponad 8,5 mld zł. Za drugi kwartał 2020 roku było to ponad 7 mld zł. Natomiast w 2019 roku z tytułu różnych podatków było to ponad 38 mld zł.

Chcąc utrzymać pozytywne efekty walki z szarą strefą, PKN ORLEN kontynuuje współpracę z Krajową Administracją Skarbową, przekazując jej 32 nowe samochody Opel Vivaro o łącznej wartości 4,5 mln zł. Dodatkowo, by przyspieszyć i usprawnić komunikację podczas przeprowadzanych kontroli, koncern wyposaży KAS w systemy łączności do 200 pojazdów. Wartość tej darowizny wyniesie ponad 11 mln zł.

– Współpraca z PKN ORLEN przynosi konkretne rezultaty. W 2019 roku KAS przeprowadziła ponad 500 tys. kontroli, które ujawniły przeszło 6,5 tys. przypadków nieprawidłowości. Z kolei od stycznia do czerwca tego roku, w wyniku blisko 227 tys. kontroli przeprowadzonych na drogach, wykryto już ponad 2,1 tys. przypadków nieprawidłowości. Każde z mobilnych laboratoriów bada średnio około 20 próbek miesięcznie. I tylko w tym roku potwierdziły one 6 przypadków nieprawidłowości, polegających głównie na obecności w badanych próbkach olejów ciężkich – mówi Magdalena Rzeczkowska, Wiceminister Finansów i Szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.

W ubiegłym roku PKN ORLEN przekazał instytucji 15 nowoczesnych pojazdów, które także zostały wyposażone w cyfrowy system łączności. Wzmocniły one flotę samochodów KAS w 9 województwach i są wykorzystywane przede wszystkim do kontroli na drogach oraz do działań kontrolnych na lotniskach w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Z kolei w 2017 i 2018 roku PKN ORLEN przekazał KAS 7 mobilnych laboratoriów pozwalających na szybkie badanie paliw wwożonych i transportowanych na terenie Polski.

źródło: mat.pras.