„Pijany kierowca” wrócił do CNK

Ta informacje została zamieszczona w portalu powyżej 9 lat temu.
Dane w niej opisane i stan prawny, na który się powołuje, mogły się zdezaktualizować.
4 grudnia 2014

Dotyczy firmy: PZU,

Od 3 grudnia w Centrum Nauki Kopernik znowu sprawdzimy, jak wygląda prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu. Po niemal półrocznej modernizacji do CNK powrócił eksponat „Pijany kierowca”. Sponsorem jego renowacji był PZU.

„Pijany kierowca” to specjalny symulator jazdy, który pozwala w kontrolowanych warunkach przekonać się, dlaczego prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu jest niebezpieczne. Użytkownik może wybrać jedną z trzech tras (wszystkie odwzorowują ulice Krakowa) oraz trzy poziomy stężenia alkoholu we krwi: 0,3 lub 0,8 lub 1,5 promila. Cała symulacja uświadamia jak wskutek zaburzeń wzroku i sprawności manewrowania u osób nietrzeźwych, słabnie kontrola nad autem.

Angażowanie się w promocję bezpieczeństwa drogowego jest jednym z filarów działalności prewencyjnej, prowadzonej przez Grupę PZU. „Pijany kierowca” pokazuje nie tylko symulację jazdy po alkoholu, ale poucza również, jakie przepisy kodeksu drogowego przy tym łamiemy. Świadomość reperkusji prowadzenia w stanie nietrzeźwości jest bowiem ciągle w naszym kraju niska – podkreśla Michał Witkowski, rzecznik Grupy PZU.

Eksponat został gruntownie odnowiony w taki sposób, aby doświadczenie jazdy po pijanemu było jak najbardziej realne. Bryła pojazdu została zaprojektowana na nowo, a grafikę dodatkowo unowocześniono. Modernizacja trwała od lipca do grudnia 2014 roku.

Źródło: informacja prasowa