Pierwszy na świecie wieżowiec, który nie pobiera energii z sieci powstaje w Indonezji

14 kwietnia 2014

Pertamina Energy Tower, bo taką nazwę będzie nosił budynek powstanie w centrum Dżakarty, stolicy Indonezji. Będzie on otoczony kompleksem budynków, które wspólnie będą generować energię. Ukończenie kompleksu planowane jest na 2019 rok.

Budynek będzie miał 99 pięter wysokości i będzie główną siedzibą firmy Pertamina, narodowego indonezyjskiego producenta energii. Po za miejscem pracy dla 20 tys. pracowników w budynku znajdzie się również meczet (Indonezja jest krajem islamskim), centrum sportowe oraz sala widowiskowo – konferencyjna.

Jednak nie to jest najważniejszym wyróżnikiem konstrukcji, lecz zastosowane w niej rozwiązania. Sam wieżowiec będzie miał kształt lejka, otwartego u szczytu. Będzie on zasysał wiatr do ustawionych pionowo turbin, generując w ten sposób 25% energii wykorzystywanej przez budynek. Wieżowiec tych rozmiarów, znajdujący się, na dodatek wyjątkowo blisko równika wymaga także odpowiedniego systemu chłodzenia. Po obydwu stronach budynku zamontowane zostaną kurtyny, które będą chronić budynek przed światłem i ciepłem słonecznym. Jednocześnie zamiast tradycyjnej klimatyzacji projektanci planują zamontować system chłodzenia opartego o absorpcję ciepła z powietrza (ang. Radiant cooling systems). Pozostałe budynki kompleksu zostaną pokryte bateriami słonecznymi. Cały kompleks zostanie połączony chodnikiem, zakrytym panelami słonecznymi, chroniącym przed słońcem i deszczem. Główne źródło energii dla wieżowca i otaczających go budynków znajdować się będzie pod ziemią. Będzie nim energia geotermalna, która w Indonezji jest głównym źródłem energii odnawialnej.

Budynek został zaprojektowany przez Skidmore, Owings & Merrill.

Źródło: www.sustainablebusiness.com