„Pasieka Miejska LOTOS” czeka na pszczoły

11 lipca 2022

Dotyczy firmy: Grupa LOTOS,

W sobotę 9 lipca br. odbyło się rodzinne malowanie 8 drewnianych uli, które dały początek „Pasiece Miejskiej LOTOS”. Ule stanęły na terenie należącym do Grupy LOTOS, na granicy miejscowości Przejazdowo niedaleko Gdańska. Docelowo zamieszka w nich maksymalnie ok. 800 000 pszczół.

Projekt społeczny „Pasieka Miejska LOTOS” zakłada rozmieszczenie uli z łagodnie usposobioną rasą pszczół, która występuje na terenie naszego kraju. Przez cały rok owadami będą opiekować się doświadczeni pszczelarze.

– Szacuje się, że nawet 70 proc. światowego rolnictwa jest uzależnione od pszczół. Ule miejskie wyszły naprzeciw oczekiwaniom firm, które chcą się realizować nie tylko biznesowo, ale również prospołecznie. Są świadome, że z każdym rokiem przybywa terenów pokrytych betonem i ubywa terenów zielonych. Dlatego wspólnie podejmujemy działania, mające na celu zwiększenie liczebności pszczół – dodaje Michał Sobala z firmy BEEUP.PL

W ramach projektu przewidziano konkursy, dostęp do materiałów edukacyjnych, a także kreatywne zabawy dla dzieci pracowników LOTOSU. Pierwszą z nich było malowanie uli. Do dyspozycji małych artystów przygotowano wiele rodzajów pędzli oraz ekologiczne, wodne farby do drewna. Projekt miejskich uli LOTOSU ma służyć nie tylko ochronie środowiska, ale także ekologicznej edukacji pracowników i pozytywnie wpłynąć na środowisko naturalne w okolicach gdańskiego zakładu. Oznacza m. in. poprawę bioróżnorodności w najbliższym sąsiedztwie rafinerii.

W ramach projektu „Pasieki miejskiej LOTOS” zostaną zainstalowane również domki dla tzw. dzikich zapylaczy i innych owadów, w tym dzikich pszczół samotnic.

Źródło: inf. pras.