ORLEN po raz czwarty nagrodził młodych Mistrzów Chemii

16 listopada 2015

Dotyczy firmy: Orlen,

Sześciu uczniów szkół średnich otrzymało stypendium programu „Mistrzowie Chemii” w czwartej edycji programu. Symboliczne akty stypendialne wręczył zdolnej młodzieży Piotr Chełmiński, Członek Zarządu ds. Rozwoju i Energetyki PKN ORLEN. Stypendyści dołączyli tym samym do grona szczególnie uzdolnionych pasjonatów chemii, których wspiera Fundacja ORLEN-DAR SERCA.

Uroczyste wręczenie aktów stypendialnych odbyła się siedzibie Spółki w Płocku. Oprócz nagrodzonych uczniów i ich opiekunów naukowych, w spotkaniu wzięli udział również koledzy i koleżanki z klasy oraz dumni rodzice stypendystów. Stypendyści tegorocznej edycji pochodzą z Torunia, Konina, Czarnej Białostockiej, Olsztynka, Skrzydłowic i Makowa Podhalańskiego. Uczniowie zdecydowali, że wiedzę z zakresu chemii i nauk ścisłych będą zdobywać w Liceum Akademickim UMK w Toruniu oraz Technikum Chemicznym i Ochrony Środowiska nr 3 w Zespole Szkół Chemicznych im. Marii Skłodowskiej – Curie z Krakowa. W trakcie gali stypendyści mieli również okazję przedstawić swoje plany na przyszłość i opowiedzieć o „pozachemicznych” zainteresowaniach. Lidia pokazała zebranym czym jest penspinning, czyli żonglerka długopisem, Ola zachwyciła wszystkich swoją wierszowaną prezentacją, a Weronika zdradziła, że chemikiem bywa również… w kuchni, przygotowując wyszukane dania dla rodziców i znajomych. Michał opowiedział, że na równi z chemią interesuje go sport – zwłaszcza siatkówka, natomiast Adrian chciał zarazić publiczność swoją miłością do gwary śląskiej. – Chemia była również moją pasją w szkole średniej – zdradził podczas spotkania z laureatami, Piotr Chełmiński, Członek Zarządu PKN ORLEN ds. Rozwoju i Energetyki. – Jesteście niesamowicie utalentowani, wasze prezentacje zrobiły na mnie duże wrażenie. Pamiętajcie jednak, że oprócz chemii równie ważna jest znajomość języków obcych, wiedza z zakresu matematyki i fizyki oraz umiejętności interpersonalne. Jeżeli nie zaniedbacie tych obszarów, przed Wami wielka kariera.

Zaproszeni goście zwiedzili również zakład rafineryjno-petrochemiczny PKN ORLEN w Płocku, poznali najważniejsze zabytki miasta oraz inne ciekawe miejsca związane z rozwojem przemysłu chemicznego. Uczniowie wzięli też udział w terenowej grze miejskiej, co dodatkowo urozmaiciło już i tak pełen wrażeń dzień.

Fundacja ORLEN – DAR SERCA w programie „Mistrzowie Chemii” wspiera stypendystów przekazując środki na potrzeby związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem w internacie, zakup podręczników, zajęcia dodatkowe oraz wyjazdy edukacyjne. Dodatkowo uczniowie otrzymują comiesięczne stypendium na osobiste wydatki. W ramach programu Fundacja finansuje obecnie edukację dwudziestu dziewięciu utalentowanych uczniów szkół średnich z całej Polski. Stypendystami programu „Mistrzowie Chemii” mają szansę zostać uczniowie, którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce oraz wykazują się osiągnięciami w dziedzinie chemii i zaangażowaną postawą społeczną.

Program stypendialny „Mistrzowie Chemii” objęty jest patronatem Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego www.pipc.org.pl. Fundacja otrzymała za niego nagrodę główną w konkursie „Dobre stypendia” w kategorii „Programy stypendialne firm”, a w kwietniu tego roku została doceniona przez kapitułę konkursu „Liderzy Świata Energii”.

Kolejna edycja programu zaplanowana jest na kwiecień 2016.