Opieka nie tylko dla najmłodszych – Marzena Strzelczak dla „Personel + Zarządzanie”

5 maja 2022

Najpóźniej w sierpniu tego roku kraje UE powinny wdrożyć własne rozwiązania w związku z ogłoszoną w 2019 r. dyrektywą work-life balance. Co mogą zrobić pracodawcy, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom osób łączących pracę z zajmowaniem się osobami zależnymi?

W , opisała szanse i wyzwania związane z wdrożeniem unijnej dyrektywy work-life balance. O ile w Polsce niektóre firmy podjęły już działania związane z urlopami rodzicielskimi i ojcowskimi, o tyle temat opieki nad dorosłymi osobami zależnymi jest jeszcze rzadko poruszany. Jakie obowiązki w związku z work-life balance nakłada unijna dyrektywa z 2019 r.? Jaki wpływ na system opieki ma demografia i zmiany kulturowe w Polsce? Co robią i mogą zrobić pracodawcy?

Na te i inne pytania odpowiada Marzena Strzelczak, prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu, w majowym numerze (5/2022) magazynu „Personel + Zarządzanie”, który można zamówić TUTAJ.

Kilka cytatów z tekstu:

Badania pokazują, że około 60 proc. ankietowanych w Polsce uważa, iż opieka nad starszymi rodzicami jest moralnym obowiązkiem. Dla porównania – średnia unijna jest dwukrotnie niższa. Brak pomocy państwa w wypełnianiu tych zobowiązań prowadzi do przeciążenia opieką.

 

Badanie FOB „Opieka rodzinna i praca” z lutego br. pokazało, że 41 proc. firm w Polsce stosuje pewne udogodnienia wspierające osoby łączące pracę z opieką nad dziećmi i/lub dorosłymi. Najczęściej jest to możliwość wyjścia w czasie godzin pracy w celu umówienia czy odbycia wizyty u lekarza z możliwością odpracowania tych godzin (76 proc.), a także praca zdalna czy elastyczne godziny pracy.

 

(…) w ww. badaniu FOB pracodawcy wskazują na wysokie koszty (52 proc.) oraz brak rozwiązań prawnych i systemowych (45 proc.) jako główne bariery przy wdrażaniu działań wspierających łączenie pracy z opieką. Przy czym 58 proc. z nich uznaje dotychczas obowiązujące w Polsce rozwiązania prawne wspierające opiekę nad dziećmi jako wystarczające.

Przeczytaj też:

„Opieka rodzinna i praca” – raport Forum Odpowiedzialnego Biznesu