Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o ESG rozstrzygnięty

15 marca 2024

15 marca 2024 roku odbył się finał 12. edycji Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o ESG. Pięć finalistek przedstawił prezentacje na jeden z zaproponowanych wcześniej tematów. W jury konkursu znalazły się przedstawiciele_ki: biznesu, środowiska akademickiego oraz trzeciego sektora. Celem Konkursu jest rozpowszechnianie idei odpowiedzialności biznesu, zrównoważonego rozwoju oraz wspieranie młodych ludzi, którzy chcą angażować swoją energię w zdobywanie wiedzy.

Do pierwszego etapu Konkursu, polegającego na wypełnieniu testu składającego się z 15 pytań, podeszło 215 osób. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 115 osób, z czego 52 osoby odpowiedziało na trzy pytania otwarte. Do finału przeszło pięć osób.

W tegorocznej edycji konkursu przyznano dwie pierwsze nagrody ex aequo. Pierwsze miejsca trafiły do Zofii Konieczny (Uniwersytet Śląski), która opowiedziała o roli biznesu w respektowaniu praw dziecka, oraz Julii Płodowskiej (Uniwerystet Warszawski), która podjęła temat aktywizmu korporacyjnego. Drugie miejsce w finale zajęła Paulina Juszczak (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), która przygotowała prezentację na temat redukcji śladu węglowego.

Wyróżnienia przyznano Alinie Brzezińskiej (XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego w Warszawie) oraz Ewie Gruczyńskiej (ZS nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie).

“Wszystkim Zwyciężczyniom bardzo serdecznie gratulujemy! Widzimy, że działania edukacyjne Forum Odpowiedzialnego Biznesu dla studentów_ek i licealistów_ek cieszą się ogromną popularnością. Dla nas to sygnał, że dla młodego pokolenia temat ESG i odpowiedzialnego biznesu jest ważnym i atrakcyjnym kierunkiem rozwoju. Szczególnie istotna jest dla nas wnikliwość i umiejętność stawiania trudnych pytań przez młodych, co prowadzi nas do wielu ciekawych refleksji i inspiruje do dalszych działań” – mówi Maria Krawczyńska-Kaczmarek, członkini zarządu i dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Jurorami 12. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o ESG byli:

  • Maria Krawczyńska-Kaczmarek, członkini zarządu i dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu,
  • dr Agata Rudnicka-Reichel, opiekunka merytoryczna programu Liga Odpowiedzialnego Biznesu, Uniwersytet Łódzki,
  • Agnieszka Michalik-Stankowska, Kierowniczka Zespołu Strategii Zrównoważonego Rozwoju (ESG) w w BNP Paribas Bank Polska S.A.,
  • Karolina Staszkiewicz, Menedżerka ds. Zrównoważonego Rozwoju w Biurze Zrównoważonego Rozwoju ERGO Hestii,
  • Mario Zamarripa, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w Grupie ERGO,
  • Monika Frant, Specjalista ds. Komunikacji Międzynarodowej i Projektów ESG w InPost,
  • dr Justyna Zakrzewska, Prezes Regionalnej Rady Oddziału PIBR w Warszawie.

Konkurs jest realizowany w ramach programu Liga Odpowiedzialnego Biznesu – projektu edukacyjnego Forum Odpowiedzialnego Biznesu przy wsparciu Partnerów.

Ligę Odpowiedzialnego Biznesu wspierają:

Partner Strategiczny: BNP Paribas Bank Polska S.A.

Partnerzy: Ergo Hestia, InPost

Partner wspierający: Regionalny oddział PIBR w Warszawie

Patroni medialni: IMM, Noizz, PRoto.pl