Ogólnopolski Konkurs wiedzy o CSR 2021 rozstrzygnięty

22 kwietnia 2022

Dotyczy firmy: BNP Paribas Bank Polska,

20 kwietnia w formie spotkania online odbył się finał 9. edycji Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o CSR. Cztery finalistki i dwóch finalistów przedstawiło prezentacje na jeden z zaproponowanych wcześniej tematów. W składzie jury konkursu znalazły się przedstawicielki: biznesu, środowiska akademickiego oraz trzeciego sektora. 

Tegoroczna edycja konkursu została zainaugurowana specjalnym webinarium pod tytułem: „Biznes a postulaty młodych. Czy branża finansowa odpowiada na wyzwania współczesności?”. Nagranie dostępne pod linkiem»

W Ogólnopolskim Konkursie wiedzy o CSR 2021 wzięło udział ponad 140 studentów i studentek oraz uczennic i uczniów szkół średnich z całej Polski. Do finału zakwalifikowało się sześcioro najlepszych uczestników. Zadaniem finałowym było przygotowanie prezentacji na jeden z tematów zaproponowanych przez organizatora. Wystąpienia miały charakter ustnej wypowiedzi, w której została przedstawiona teza i jej uzasadnienie wybranymi argumentami. Tezy dotyczyły m.in. odpowiedzialności firm w obliczu wojny w Ukrainie, komunikacji działań CSR czy dobrych praktyk branży alkoholowej/tytoniowej.

W konkursie zwyciężyła Wiktoria Kaleta, studentka Szkoły Głównej Handlowej, która ujęła temat etyczności społecznej odpowiedzialności branży tytoniowej. W finale kolejne miejsca zajęły:

  • II miejsce: Julia Pyzińska, uczennica w II Liceum Ogólnokształcące im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy;
  • III miejsce: Julia Peda, studentka Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wyróżnienia otrzymali Nikodem Kaczprzak (Technikum Kinematograficzno-Komputerowe im. Krzysztofa Kieślowskiego w Warszawie), Szymon Opoka (I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni), Katarzyna Rohda (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).

– Cieszymy się, że młodzi ludzie interesują się społeczną odpowiedzialnością biznesu i chcą się rozwijać w tym kierunku. Co więcej, tematyka związana z łączeniem ról zawodowych i opiekuńczych, odpowiedzialnością biznesu za środowisko, biznesem w czasie pandemii czy innowacjami jest przedmiotem zainteresowania uczniów szkół średnich oraz studentów. Finał naszego konkursu pokazuje, że finaliści faktycznie mają już sporą wiedzę, czego serdecznie gratuluję! Pozostaje więc mieć nadzieję, że część z nich w przyszłości dołączy też do społeczności zajmującej się zawodowo kwestiami odpowiedzialności społecznej i środowiskowej, czego im i sobie życzę – mówi Marzena Strzelczak, prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

W skład Jury Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o CSR 2021 weszły: Agnieszka Michalik-Stankowska, Menedżerka ds. CSR i Zrównoważonych Finansów w BNP Paribas Bank Polska, Marzena Strzelczak, Prezeska Zarządu i Dyrektorka Generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz dr Ewa Jastrzębska, wykładowczyni Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Finansów.

Celem Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o CSR jest upowszechnianie idei społecznej odpowiedzialności biznesu i zrównoważonego rozwoju oraz wspieranie osób, które są zainteresowane pogłębianiem wiedzy na ten temat. W konkursie mogą brać udział studenci i studentki oraz uczniowie i uczennice szkół średnich, którzy nie ukończyli 26. roku życia. Konkurs mobilizuje do lepszego zrozumienia idei CSR. Dotyczy zagadnień zarówno teoretycznych, jak i praktycznych – daje możliwość poznania dobrych praktyk z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu największych firm w Polsce.

***

Ligę Odpowiedzialnego Biznesu wspierają:

Partner Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o CSR: BNP Paribas Bank Polska SA

Opiekunowie ścieżek edukacyjnych: CCC,  Samsung Electronics Polska, Grupa Amica, Grupa ERGO Hestia

Patroni honorowi: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Finansów

Patroni medialni: BRID by na:Temat, BRIEF.PL, Gazeta.pl, IMM, PRoto, IREPSO, Odpowiedzialnybiznes.pl