180 inicjatyw społecznych firm nominowanych w ramach projektu „30-lecie gospodarki wolnorynkowej w Polsce. Biznesie, co dalej?”

12 czerwca 2019

W ramach projektu „30-lecie gospodarki wolnorynkowej w Polsce. Biznesie, co dalej?” ośrodek THINKTANK wspólnie z Forum Odpowiedzialnego Biznesu organizuje ranking projektów społecznych biznesu, które miały największą wartość dla społeczeństwa w mijającym 30-leciu. W rankingu znajdą się w odrębnych kategoriach projekty ogólnopolskie oraz lokalne.

Sprawdź nominowane projekty:

kategoria PRAKTYKI LOKALNE >>

kategoria PRAKTYKI OGÓLNOPOLSKIE >>

Zaangażowanie społeczne przedsiębiorstwa jest jednym z filarów jego społecznej odpowiedzialności. Ma potwierdzać, że firma czuje się zbiorowym obywatelem swojej społeczności, że jest wrażliwa na jej potrzeby i podejmuje konkretny wysiłek, by wspomóc rozwiązanie jej problemów. Czasami jest to samo wsparcie finansowe, ale coraz częściej towarzyszy mu pomoc pracowników wolontariuszy.

Przegląd nominowanych praktyk wskazuje, że skala społecznego zaangażowania przedsiębiorstw w Polsce stale rośnie. Motywacja dla tej działalności w minionym 30-leciu ulegała zmianie, tak jak zresztą postrzeganie przez firmy istoty swojej odpowiedzialności społecznej. Na początku transformacji była ona rozumiana jako tworzenie miejsc pracy, przestrzeganie prawa i filantropijne dzielenie się zyskiem z najbardziej potrzebującymi. Z czasem, wraz z pojawieniem się idei CSR, narasta zrozumienie, że tworzenie miejsc pracy to za mało, a filantropia może zamienić się we współudział w diagnozowaniu i rozwiązywaniu istotnych problemów społecznych.

Ranking 30×30 pokazuje, że zarówno duży biznes, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa z całej Polski, podejmują wiele wartościowych inicjatyw adresowanych do różnych grup społecznych, od przedszkolaków po seniorów, od sportowców po osoby z niepełnosprawnościami czy grupy zagrożone wykluczeniem.  Z corocznych raportów FOB wynika także, że zaangażowanie społeczne jest najczęstszą aktywnością CSR-owa w firmach w Polsce.

Lista firm z nominowanymi praktykami (kolejność alfabetyczna):

Aasa Polska Fiat Chrysler Automobiles Metsä Tissue
ABB Fortum Power and Heat Polska Microsoft
ABC-Czepczyński Gazeta Wyborcza (Grupa Agora) Mikomax
Adamed Pharma GlaxoSmithKline Nestlé Polska
Aflofarm Farmacja Polska Górnośląska Spółka Gazownictwa NIVEA Polska
Agencja PR Pan Pikto Grupa Aterima NSG Group w Polsce
AkzoNobel Grupa Enea Nutricia
Alcatel Grupa Kapitałowa Pelion Oak Bags
Allegro Grupa LOTOS Opel Polska z Gliwic
Amica Grupa PKP Orange Polska
AmRest Grupa Pracuj Orbis
ANG Spółdzielnia Grupa Raben PEKAES
Antalis Poland Grupa Sanofi PGE Polska Grupa Energetyczna
Anwil Grupa Velux PGNIG
ArcelorMittal Poland Grupa Veolia w Polsce Philip Morris Polska
Avon Cosmetics Polska Grupa VIVE PKN Orlen
Bank BISE Grupa Żywiec PKP Polskie Linie Kolejowe
Bank Gospodarstwa Krajowego Henkel Polska Polkomtel
Bank Ochrony Środowiska Horus Innowacyjne Materiały Przemysłowe Polpharma
Bank Spółdzielczy w Nidzicy IBM Polskie Sieci Elektroenergetyczne
Bayer IKEA Retail Procter&Gamble
BIGRAM Inclik Provident Polska
BNP Paribas Bank Polska ING Bank Śląski Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”
British American Tobacco Polska Instytut Monitorowania Mediów PwC
BUDIMEX J.W. Construction PZU
Cadbury Wedel Janssen-Cilag Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska
Carlsberg Polska Janssen-Cilag Polska Santander Bank Polska
Carrefour Polska Jeronimo Martins Polska Siemens
Castorama Polska Jet Line Skanska w Polsce
CCC Johnson&Johnson Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia
Cemex Polska KGHM Polska Miedź SPOŁEM Poznańska Spółdzielnia Spożywców w Poznaniu
Citi Handlowy Kompania Piwowarska Stena Recycling
Coca-Cola HBC Polska KPMG Tesco Polska
Coca-Cola Poland Services L’Oréal Polska Tikkurila
Cognifide Polska Lafarge w Polsce Totalizator Sportowy
Cyfrowy Polsat Canal+ Leroy Merlin Polska Toyota Motor Manufacturing Poland
Danone LPP Unilever
Deloitte Lubella UPC Polska
DHL Express Lyreco Polska Zakład Utylizacyjny w Gdańsku
Diageo Polska Mastercard Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica”
E.Leclerc – Kłodzkodis mBank
Eurobank MetLife

 

Przedsiębiorcy w Polsce są współautorami sukcesu minionego 30-lecia naszej historii. Nasz ranking pokazuje, że suma ich społecznego zaangażowania daje wymierne rezultaty, że bez tego wkładu wiele problemów społecznych miałoby się gorzej, a wizerunek biznesu nie byłby tak pozytywny, jak obecniekomentuje Zbigniew Gajewski, Partner w THINKTANK i szef projektu „30-lecie gospodarki wolnorynkowej w Polsce. Biznesie, co dalej?”

Koordynatorem rankingu jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu, które przygotowało też, w oparciu o swoje coroczne raporty „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” 166 ze 180 nominacji.  Pozostałe zgłosiła na prośbę organizatorów Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce. Obie organizacje od lat promują społeczne zaangażowanie biznesu i ukierunkowują jego wysiłki na rozwiązywanie najbardziej istotnych problemów społecznych.

Cieszy nas bardzo projekt realizowany wspólnie z THINKTANK. To doskonała forma uczczenia 30-lecia nowej rzeczywistości w Polsce, w tym rewolucji i ewolucji polskiego biznesu. Nominując praktyki lokalne i ogólnopolskie przejrzeliśmy kilkaset projektów społecznych zgłaszanych w ciągu 17 lat tworzenia naszego raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” oraz  wybrane przedsięwzięcia  z lat ‘90. Doceniamy ich ogromny  impact społeczny w skali ogólnopolskiej i lokalnej. W trakcie tej pracy mieliśmy też okazję dostrzec rozwój rozumienia w firmach idei społecznej odpowiedzialności, wyraźny wzrost ich strategicznego  i długofalowego zaangażowania społecznego. Z dłuższej perspektywy dobrze też widać przełomowy charakter wybranych praktyk, które stawały się inspiracją dla innych, wspierając rozwój odpowiedzialnego biznesu w Polsce  mówi Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Listy nominacyjne zostaną ogłoszone 12 czerwca podczas jubileuszu 10-lecia Ośrodka dialogu i analiz THINKTANK. We wrześniu szerokie jury wybierze po 30 projektów o zasięgu ogólnopolskim oraz lokalnym. W jego skład wchodzą eksperci zajmujący się tematyką CSR oraz najistotniejszymi problemami społecznymi w Polsce.

Ogłoszenie list 30 najlepszych projektów w obu kategoriach będzie mieć miejsce podczas październikowej konferencji „Społeczna rola biznesu po 30 latach gospodarki wolnorynkowej w Polsce”, którą ośrodek THINKTANK organizuje wspólnie z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju.