Oglądaj online debatę Rzeczpospolitej: Wymagania komisji europejskiej w zakresie raportowania – obowiązek czy szansa dla odpowiedzialnych firm

1 marca 2016

Rozpoczął się projekt redakcji Rzeczpospolitej i Parkietu „Biznes odpowiedzialny w Polsce”. 2 i 4 marca zaplanowane są debaty z udziałem ekspertów Forum Odpowiedzialnego Biznesu, patrona medialnego projektu.

1. Debata, 02.03.2016 roku (środa), godz. 10.00-11.30

Pierwsza debata odbyła się 2 marca. Była poświęcona tematowi: „Jak firmy odpowiedzialne społecznie mogą wpłynąć na warunki w biznesie, na rynek pracy i swoje najbliższe otoczenie”. Udział w niej wzięła Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zapis debaty zostanie udostępniony w serwisie Rzeczpospolita wraz z dodatkowymi materiałami już wkrótce.

2. Debata, 04.03.2016 (piątek), godz. 10.00-11.30

Kolejna debata to kontynuacja projektu, a dotyczyć będzie tematu: „Wymagania komisji europejskiej w zakresie raportowania – obowiązek czy szansa dla odpowiedzialnych firm”. Jako ekspertka wystąpi w niej prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Mirella Panek-Owsiańska.

Od przyszłego roku zaczną obowiązywać unijne regulacje, na mocy których kilkaset firm zarejestrowanych w Polsce będzie zobowiązanych do raportowania tzw. danych pozafinansowych. Nowe wymogi obejmą głównie spółki giełdowe, banki oraz fundusze inwestycyjne zatrudniające ponad 500 osób i wykazujące sumę bilansową powyżej 20 mln euro lub obroty netto powyżej 40 mln euro. Firmy będą musiały podawać m.in. informacje na temat oceny ryzyk prowadzonej działalności, przeciwdziałania korupcji, negatywnego wpływu ich biznesu na środowisko naturalne, aspektów pracowniczych, społecznych oraz poszanowania praw człowieka. To z jednej strony oznacza konieczność gromadzenia, analizowania, opracowywania i w końcu ujawniania wielu danych, a z drugiej daje szanse na poprawę relacji każdej dużej organizacji z otoczeniem w którym funkcjonuje. Mimo że do wejścia w życie nowych regulacji zostało jeszcze trochę czasu, polskie firmy, administracja państwowa i inne organy już muszą intensywnie pracować, aby im sprostać. Co już zrobiły, a co jeszcze muszą zrobić? Jakie są szanse i zagrożenia związane z raportowaniem danych pozafinansowych? Z czym mogą być największe problemy? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas debaty „Wymagania komisji europejskiej w zakresie raportowania – obowiązek czy szansa dla odpowiedzialnych firm”.