Obejrzyj webinar: Wypalenie w wolontariacie – co powinien wiedzieć koordynator wolontariatu?

14 listopada 2022

Sytuacja z początku roku 2022 pokazała nam, że temat wypalenia nie dotyczy tylko pracy zawodowej, ale może dotyczyć także aktywności społecznych i wolontariatu. Podczas webinarium poznaliśmy temat wypalenia, dowiedzieliśmy się, czym jest, jak je poznać, ale także jak nie doprowadzić do tego, żeby wolontariusze, których działaniami zarządzamy, się wypalali.

Webinarium z dnia 2022-11-09 „Wypalenie w wolontariacie – co powinien wiedzieć koordynator wolontariatu?”

„Wolontariusz na granicy: Odpoczywać będę, gdy to się skończy”,
„Wolontariuszka: pomoc na granicy z Ukrainą to pomoc 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu”,
„Czasami trzeba kogoś przytulić. Wolontariat jest dla każdego, wystarczą chęci i empatia”

…to tylko część z nagłówków gazet pojawiających się po 24 lutego. Ale oprócz tych, można było spotkać także nagłówek: „»Jedziemy już na oparach«. Nerwówka, płacz, przebodźcowanie i stres. Jak długo jeszcze pociągną wolontariusze?”.

Prezentacja

Materiały wspomniane podczas webinarium

Prowadząca

Natalia Sarata – Socjolożka, społeczniczka, trenerka antywypaleniowa, facylitatorka procesów grupowych, od 2002 roku związana z sektorem organizacji pozarządowych i ruchami społecznymi. Sama doświadczyła wypalenia w pracy zaangażowanej społecznie, obecnie prowadzi Fundację RegenerAkcja dla zmęczonych aktywistów i aktywistek, która jest jej drogą powrotu z wypalenia aktywistycznego. Prowadzi grupy samopomocowe dla wypalonych działaczek i działaczy, prowadzi autorski podcast RegenerAkcyjne Rozmowy. Mieszka w Warszawie i Szuminie, pochodzi ze Szczawnicy w Pieninach, przez połowę życia związana z Krakowem.