Nowa odsłona Sportowej Akademii Veolii

28 listopada 2019

Dotyczy firmy: Fundacja Veolia Polska,

W ciągu 10 lat działalności programu Sportowa Akademia Veolia objęta wsparciem 206 młodych sportowców reprezentujących 34 różne indywidualne dyscypliny olimpijskie. Podczas uroczystej gali podsumowującej 10. edycję programu, Fundacja Veolia Polska ogłosiła zmianę formuły programu. SAV Junior zawita do polskich miast już w przyszłym roku.

Sportowa Akademia Veolia to program stypendialno-szkoleniowy dla młodych sportowców, reprezentujących  indywidualne dyscypliny olimpijskie, którzy nie tylko zostają objęci stypendium (21 sportowców rocznie), ale także podnoszą swoje umiejętności pozasportowe w ramach warsztatów stacjonarnych oraz platformy e-learningowej. Prowadzone przez uznanych ekspertów zajęcia dotyczą m.in. psychologii sportu, tematyki antydopingowej, dietetyki, zarządzania marką osobistą i mediami społecznościowymi.

10 lat wsparcia talentów

Do absolwentów SAV-u należą m.in.: Filip Wypych (pływanie), Maciej Bodnar (triathlon), Marta Lubos (karate) czy Zuzanna Czuryło (RS:X windsurfing), którzy z sukcesami rywalizują o medale największych imprez sportowych. Jednym z inspiratorów projektu był Adam Wiercioch – srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Pekinie 2008 w drużynie szpadzistów, który łączył karierę wyczynowego sportowca z pracą zawodową informatyka w firmie Veolia.

Podczas gali, która odbyła się w czwartek 21 listopada w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie, twórcy programu spotkali się z laureatami programu, a także przedstawicielami miast partnerskich grupy Veolia w Polsce.

– Jesteśmy dumni, że już od 10 lat promujemy harmonijny rozwój i wspaniałe wartości, na których opiera się także nasza firma. Sport jest chyba najlepszą metaforą naszych codziennych wyzwań: solidarności, odpowiedzialności i wytrwałości w dążeniu do celu. Dziękuję naszym sportowcom, kadrze SAV, za to, że tak konsekwentnie dążą do realizacji swoich sportowych marzeń. Bardzo się cieszymy, że możemy ich w tym wspierać. Kibicujemy sportowcom, ale też miastom, które z nami współpracują, wspierając rozwój młodych ludzi i promując lokalne inicjatywy. Wierzę, że współpraca samorządu i biznesu przynosi efekty oraz ogromną satysfakcję dla każdej ze stron – powiedział Frederic Faroche, prezes zarządu Veolia Polska.

Program Sportowa Akademia Veolia realizowany był w partnerskiej formule z Urzędami Miast: Łodzi, Poznania, Warszawy, Tarnowskich Gór oraz Chrzanowa.

 Mówi się, że nic tak nie jednoczy ludzi, jak wspólnie przeżywane emocje, a tych nam w SAV-ie nie brakuje. Na co dzień z ogromnym zaangażowaniem śledzimy osiągnięcia naszych sportowców i jesteśmy wszędzie tam, gdzie nasza Akademia. Wspólnie ze stypendystami budujemy przyszłość, a we współpracy z samorządami rozwijamy relacje, dzięki którym możemy robić coraz więcej – nie tylko dla sportu – dodała Izabela Rakuć-Kochaniak, Prezes Fundacji Veolia Polska.

Na Gali nie zabrakło także beneficjentów nowej formuły programu – dziećmi w wieku przedszkolnym, do których kierowany będzie SAV Junior. Najważniejszym celem nowej odsłony programu będzie edukacja sportowa najmłodszych,nabycie przez nich podstawowych umiejętności ruchowych oraz podniesienie świadomości rodziców i opiekunów w tym zakresie.

– Na przestrzeni kolejnych edycji dołożyliśmy wiele nowych elementów do programu, ale chcemy patrzeć jeszcze dalej w przyszłość. Zdajemy sobie sprawę z globalnych wyzwań cywilizacyjnych, z którymi wszyscy będziemy musieli się zmierzyć właśnie na poziomie lokalnym. Chodzi  nie tylko o zmiany klimatyczne, ale także te mniej oczywiste zagadnienia, jak powszechny brak ruchu i siedzący styl życia najmłodszych, który powoduje wiele komplikacji zdrowotnych w przyszłości. Rozmawiamy o tym z ekspertami i stąd pomysł, na kontynuację projektu w nowej formule – podsumował Jakub Kalinowski, prezes Fundacji V4Sport, wspierającej Fundację Veolia Polska w realizacji programu.

O Sportowej Akademii Veolia

SAV jest jednym z najdłużej realizowanych przez grupę Veolia w Polsce projektów CSR. Za organizację akademii odpowiada Fundacja Veolia Polska przy wsparciu Fundacji V4Sport. Grupa Veolia w Polsce jest jednym z czołowych dostawców usług w zakresie zarządzania energią, gospodarki wodno-ściekowej i odpadowej. Natomiast Fundacja V4Sport realizuje projekty, których celem jest zachęcenie Polaków do aktywności fizycznej, mającej bezpośredni wpływ na prawidłowy rozwój dzieci i młodzieży, a także lepszą jakość życia całego społeczeństwa.

Źródło: mat. pras.