Norwedzy inwestują pieniądze z wydobycia paliw kopalnych w zieloną gospodarkę

9 kwietnia 2014

Gdy w Polsce odkryto złoża gazu ziemnego zawarte w łupkach pojawił się pomysł by wzorując się na Norwegii, stworzyć fundusz reinwestujący zyski z wydobycia. Miał on uratować polski system emerytalny przed załamaniem pod ciężarem starzejącego się społeczeństwa. Dziś nadal nie mamy naszego Funduszu, ale za to Norwegowie korzystają ze swojego by budować bardziej zrównoważoną gospodarkę.

Królestwo Norwegii stworzyło Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny by zagospodarować zyski z wydobycia paliw kopalnych na Morzu Północnym. Ma on zapewnić stabilność finansową systemu emerytalnego tego starzejącego się społeczeństwa, gdy już wyschną złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. Fundusz zarządza obecnie aktywami o wartości 860 miliardów dolarów, co stanowi 1% wszystkich środków na giełdach świata.

Fundusz jest również narzędziem budowy bardziej ekologicznej i zrównoważonej gospodarki. Świadczy o tym podniesienie o połowę, do poziomu 3-5 mld dolarów, inwestycji w zieloną gospodarkę, które zostało ogłoszone przez Ministra Finansów Królestwa Norwegii. Decyzja jest naturalną konsekwencją dotychczasowej polityki inwestycyjnej. Dążono w pierwszej kolejności do wyłączenia z niej przedsiębiorstw, które były odpowiedzialne za łamanie praw człowieka lub niszczenie środowiska naturalnego.

Obecnie polski pomysł rozwoju Funduszu został pozostaje w zawieszeniu. Jak pokazuje raport Najwyższej Izby Kontroli opublikowany w grudniu zeszłego roku brakuje obecnie pomysłu jak krajowe pokłady gazu wykorzystać (raport dostępny na stronie NIK).

Źródło: http://blueandgreentomorrow.com/2014/04/06/norways-oil-fund-commits-to-increasing-green-investment/