Niebanalne Walentynki w szczytnym celu – Dzień Dawcy Szpiku w Kompanii Piwowarskiej

19 lutego 2015

Dotyczy firmy: Kompania Piwowarska,

13 lutego 2015 r. wolontariusze Kompanii Piwowarskiej wsparli Fundację DKMS, rejestrując się jako potencjalni dawcy szpiku oraz komórek macierzystych dla osób cierpiących na białaczkę. W ramach walentynkowego Dnia Dawcy Szpiku do bazy Fundacji zapisało się aż 160 osób, których wielki gest może pomóc uratować komuś życie. Akcja odbyła się równocześnie w siedmiu miastach, w których zlokalizowane są browary i biura KP.

Walentynki to nie tylko święto zakochanych, ale także wszystkich osób, które chcą w ten szczególny dzień obdarzyć życzliwością innych. Na serdeczny, a zarazem jakże ważny gest w miniony piątek (13.02.2015) zdecydowało się 160 pracowników Kompanii Piwowarskiej, którzy zarejestrowali się jako potencjalni dawcy szpiku w bazie Fundacji DKMS – największej tego typu bazie w Polsce. Obecnie znajduje się w niej ok. 660 tysięcy osób, a w całym kraju jest ich 800 tys. Mimo to wielu cierpiących na nowotwór krwi wciąż nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego, czyli kogoś, kto może zostać dawcą dzięki zgodności genetycznej z chorym. Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Z różnych powodów nie wszyscy mogą liczyć na przeszczep od dawcy rodzinnego, dlatego każda rejestracja ma ogromne znaczenie.

W ramach akcji 23 przeszkolonych wolontariuszy KP we współpracy z koordynatorami DKMS przygotowało stanowiska rejestracyjne – po dwa w browarach w Poznaniu, Tychach i Białymstoku, a dodatkowo po jednym w oddziałach w Warszawie, Rzeszowie, Pruszczu Gdańskim i Swarzędzu. Członkowie Kompanii Wolontariuszy pomagali prawidłowo wypełniać ankiety zgłoszeniowe, odpowiadali na pytania oraz informowali, jak za pomocą szpatułki właściwie pobrać próbkę śliny z wewnętrznej części policzka. Najlepsze wyniki uzyskano w Poznaniu, Warszawie i Tychach – odpowiednio 48, 38 i 32 zgłoszenia. Każda zarejestrowana osoba otrzymała antystresowe walentynkowe serduszko oraz naklejkę Fundacji DKMS.

Wiele osób uważa Walentynki za komercyjne święto, dla innych to okazja do romantycznego celebrowania uczucia we dwoje. My chcieliśmy nadać temu dniowi głębszy sens i pokazać, że można okazać serce także w inny sposób, który potrafi zdziałać wiele dobrego – mówi Malwina Frydrychowicz, specjalista ds. PR w Kompanii Piwowarskiej i pomysłodawczyni akcji.Ludzie niewiele wiedzą na temat białaczki i tego, gdzie i jak można się zarejestrować jako potencjalny dawca komórek macierzystych. Wydaje im się, że to skomplikowana i bolesna procedura. Liczymy na to, że podczas Dnia Dawcy Szpiku udało nam się rozwiać choć część wątpliwości. Mamy nadzieję, że nowo zarejestrowani przekażą swoją wiedzę i entuzjazm dalej i liczba osób, których do zgłoszenia zainspirowała Kompania Wolontariuszy, wkrótce jeszcze się zwiększy.

Źródło: informacja prasowa